Uluslararası PEN’den İsrail-Filistin Savaşını Durdurun Çağrısı! Sivilleri Koruyun, Adil Bir Çözüm Bulun

Hamas’ın İsrail’e karşı başlattığı roket saldırısı ve Gazze Şeridi’ne yakın İsrail yerleşimlerine düzenlediği eşi benzeri görülmemiş operasyon, taraflar arasındaki şiddetin tırmanmasına neden oldu. İsrail bu saldırılara, tüm yerleşim alanlarını yoğun şekilde bombalayarak ve Gazze Şeridi’ni tamamen kuşatma altına alarak karşılık verdi.

Uluslararası PEN ve PEN Türkiye Yazarlar Derneği, Filistin’de savaşın derhal durdurulması, sivillerin koruma altına alınması ve adil bir çözüm çağrısında bulundu.

PEN International, Hamas öncülüğündeki Filistinli grupların İsrail’e saldırısının ardından devam eden gerilime ilişkin açıklama yaptı. PEN International’ın açıklamasında “Savaşın derhal sona erdirilmesi, sivillerin hayatlarının korunması ve anlaşmazlığa adil bir çözüm getirilmesi için çağrıda bulunuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

PEN Türkiye Yazarlar Derneği de yapılan açıklamaya destek verdi. PEN Türkiye’den yapılan açıklamada “Savaşın derhal durdurulmasını, sivillerin koruma altında alınmasını ve uluslararası hukuka uygun olarak yapılacak müzakerelerle Filistin Devleti ile İsrail Devleti arasındaki anlaşmazlığa adil bir çözüm bulunması” çağrısında bulunuldu.

Uluslararası PEN Başkanı Burhan Sönmez artan şiddet eylemlerine yanıt vermek amacıyla şunları söyledi:

“Hamas ve İsrail hükümetinin uyguladığı şiddet kabul edilemez. Yıllardır süren işgalin ve siyasi açmazın yol açtığı bu şiddetten en çok acı çekenler her iki taraftaki siviller oldu. Bu katliamın tüm mağdurlarına başsağlığı diliyorum. Şayet şiddetin ve nefretin endişe verici şekilde artmasına engel olunamazsa çatışmalar, bölgenin harap olmasına ve bütün dünyanın da bu yıkımdan etkilenmesine neden olacaktır. Bir an önce ateşkes ve anlaşmazlığın temel nedenlerini ele alan adil bir çözümle bölgede barışın tesis edilmesi gerekmektedir. Birleşmiş Milletler, uluslararası hukukla uyumlu somut bir yaklaşımla bu işgale son vermelidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx