Sabaneta, Antioquia’dan meclis üyeleri için Türkiye ve Dubai’ye milyon dolarlık gezi tartışması

Gezinin nedeni eğitim olsa da, gezinin maliyetinin 350 milyon peso (90 bin dolar yani 2,9 milyon TL’den) fazla olması eleştiriliyor. Sabaneta (Antioquia) Belediyesi meclis üyeleri, daha yerel Kalkınma Planını görüşüp onaylamadan, Türkiye ve Birleşik Arap Emirliklerine yaptıkları 90 bin dolarlık harcama yaptıkları gezi nedeniyle eleştiriliyor.
Geziyi onaylayan 22 Mart 2024 tarihli 031 sayılı karara göre, 13 meclis üyesinden 11’i ve Kurum Genel Sekreteri, eğitim için bu ülkelere seyahat etmek üzere 350 milyon pesoluk (90 bin dolar) bir bütçe onaylandı. Bu miktar Aburrá Vadisi’nin güneyindeki bu belediyenin yıllık yatırım bütçesinin neredeyse yarısına karşılık geliyor.

GEZİ AMACI: KÜLTÜREL ALIŞVERİŞ

Bu, “Sabaneta belediyesinde yenilikçi proje ve politikaların geliştirilmesinde teknik ve yönetim becerilerini güçlendirmek amacıyla” kültürel ve bilgi alışverişini teşvik etmek için uluslararası deneyimlere ve başarılı uygulamalara dayanan kentsel planlama ve kentsel kalkınma, sürdürülebilir kalkınma, turizm, yatırım fırsatları ve ticaret konularında ulusal ve uluslararası bir kurstur.

Gezi 31 Mart – 12 Nisan tarihleri arasında gerçekleşti ve geziye meclis üyeleri Ángel Henao, Jhon Fredy González, Lucas Restrepo, Julián David Ceballos, Juan David Montoya, Wilmar Oquendo, Deifer Morales, José Daniel Restrepo, Elisa Tobón, Juliana Villegas ve Víctor Hugo Gil’in yanı sıra Genel Sekreter Gabriel Vanegas katıldı.

KEMER SIKMA ÇAĞRISINA UYMUYOR

Bu arada Creemos partisi meclis üyeleri Alliday Tobón ve Iván Alonso Montoya tartışmalı geziye katılmadı. Bu geziye yönelik eleştirilerin bir kısmı belediyenin içinde bulunduğu ekonomik durum ve Belediye Başkanlık Ofisi tarafından yapılan kemer sıkma çağrısından kaynaklanıyor.

EĞİTİMLERİN SONUCUNUN NE OLDUĞUNU BİLMİYORUZ

Belediyede siyasi denetim yapan ve durumdan haberdar olan Cristian Alexis Londoño adlı vatandaş, bugüne kadar bu eğitimlerin sonucunun ne olduğunun bilinmediğini söyledi ve meclis üyelerinin “tesadüfen” Sabaneta’nın eski belediye başkanı Santiago Montoya ile aynı yere gitmiş olmalarını eleştirdi. Konsey Yönetim Kurulu şu ana kadar bu konuda herhangi bir açıklama yapmadı.

ESCOBAR’IN ŞEHRİ MEDELLİN’E BAĞLI BELEDİYE

Medellín, Kolombiya’nın kuzeybatı kesiminde, Antioquia ilinin merkezi kenti. Sabaneta Kolombiya’nın Antioquia bölümünün Aburrá Vadisi’nde bulunan bir belediyesidir . Sabaneta Medellín şehir merkezinden 14 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Medellin şehri Pablo Emilio Escobar Gaviria tarafından kurulan ve yönetilen Kolombiya’nın Medellín şehrinden üs olarak seçen uyuşturucu kartelinin de yönetim kenti olarak biliniyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx