Pakistan’ın kovduğu binlerce Afgan göçmen ülkelerine dönüyor

Pakistan hükümetinin yasa dışı göçmenlerin ülkeden ayrılmaları için verdiği sürenin dün dolmasının ardından, Afganistan’a gitmek isteyen binlerce kişi Pakistan’ın kuzeybatı sınır kapısına akın etti.

Pakistan, bu yıl ülkedeki 24 bombalı intihar saldırısının 14’ünün Afganlar tarafından düzenlendiğini açıkladıktan sonra yasa dışı göçmenlerin 1 Kasım’a kadar ülkeyi terk etmemeleri hâlinde sınır dışı edileceklerini 3 Ekim’de duyurmuştu.

SINIR DIŞI İŞLEMLERİ BAŞLADI

Pakistanlı yetkililer çoğu Afgan olan ve yasal oturum belgesi bulunmayan göçmenleri süre dolmadan saatler önce sınır dışı etmek için işlemlere başlamışlardı. Pakistan hükümetinin bir ay önce verdiği ültimatom sonucunda bir milyondan fazla Afgan ülkeyi terk etmek zorunda kalabilir ya da gözaltına alınıp sınır dışı edilebilir.

Afganistan’daki Taliban yönetimi, geçici kampların kurulduğunu, yiyecek ve tıbbi yardım sağlanacağını açıkladı fakat bazı yardım kuruluşları sınırdaki koşulların zorlu olduğunu bildirdi.

Pakistan hükümeti ülkede yaşayan 4 milyondan fazla Afgan vatandaşının 1,7 milyonunun yasal oturum belgesi olmadığını belirtiyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx