Mine Özerden’den mesaj: Beni sadece bir kesimin sahiplenmesini istemem

Yargıtay’ın Gezi davasında aldığı cezayı onadığı isimlerden Mine Özerden, Bakırköy cezaevinden gönderdiği mesajında, Mücella Yapıcı ve Hakan Altınay’ın tahliyelerine sevindiklerini söyledi. zerden, “Aidiyet ve sahiplenme duygusu zayıf olan biri olarak, beni sadece bir kesimin sahiplenmesini istemem. Her kesimden, her yaştan, düşünen ve bir arada durma derdi olan insanların, temel değerler ölçüsünde beni sahiplenmesini dilerim” dedi.

Gezi davasında 18 yıl hapis cezasına çarptırılan ve bu cezası Yargıtay tarafından onanan hak savunucularından Mine Özerden, Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan bir mesaj gönderdi.

Yargıtay’ın kararının ardından dün cezaevinden çıkan Mücella Yapıcı ve Hakan Altınay’ın tahliyelerinden mutluluk duyduklarını söyleyen Özerden, davada kanıtlanabilir bir delil olmadığını belirtti.

TIKLAYIN – Yargıtay’ın Can Atalay acelesi: AYM, 27 Eylül’de tarih verdi, Yargıtay, Berberoğlu örneğine rağmen Atalay’ın cezasını bir gün sonra onadı

Kararın Yargıtay’dan döneceğini düşündüklerini ancak sonucun bekledikleri gibi gerçekleşmediğini söyleyen, “Beni sadece bir kesimin sahiplenmesini istemem” diyerek, mesajında şunları kaydetti:

“Sevgili Mücella ve Sevgili Hakan’ın tahliyelerine çok sevindik elbette. Onların sevinememesini anlıyor ve ardındaki aklı ve yüreği çok seviyoruz.

Giderek dozu artan karmakarışık uygulamalar nedeniyle hukuk insanlarının artık temel hukuk ilkelerini yorumlayamaz ve rasyonel öngörülerde bulunamaz hale geldiği bir zamana denk geldik.

GÖKÇER TAHİNCİOĞLU YAZDI: Yargıtay, Gezi’de AİHM kararı ile AYM içtihadını dikkate almadı, cemaat dinlemelerini kanıt saydı, cezaları az bularak onadı

19/02/2020 tarihinde beraat ettiğimiz dava tamamen aynı iddialarla herhangi bir kanıtlanabilir delil olmaksızın (“olmayan şeyler kanıtlanamaz”) tekrar açıldı. Bu aleni yanlıştan ilk derece mahkemesi döner sandık, olmadı; istinaf döner sandık, o da olmadı. Artık Yargıtay bu hatayı yapmaz diye düşünüyorduk. Ne yazık ki o da olmadı. Kendi adıma çok şaşkınım.

Aidiyet ve sahiplenme duygusu zayıf olan biri olarak, beni sadece bir kesimin sahiplenmesini istemem. Her kesimden, her yaştan, düşünen ve bir arada durma derdi olan insanların, temel değerler ölçüsünde beni sahiplenmesini dilerim.

Mine Özerden (Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu)“

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx