Filmekimi’ne geri sayım başladı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 22’nci kez düzenlenecek Filmekimi’nin programı belli oldu. Filmekimi bu yıl İstanbul’da 13-22 Ekim, İzmir’de ise 20-22 Ekim tarihleri arasında Cannes’dan Venedik’e Locarno’dan Toronto’ya uluslararası festivallerde dünya prömiyerini yapan ödüllü filmleri sinemaseverlerle buluşturacak. Festival biletleri, 4 Ekim 10.30’da başlayacak Lale Kart üyeleri için indirimli ön satışların ardından 7 Ekim 10.30’da genel satışa açılacak.

İstanbul’da 13-22 Ekim tarihlerinde, İzmir’de ise 20-22 Ekim tarihlerinde Paribu sponsorluğunda gerçekleşecek Filmekimi’ne sayılı günler kaldı. Her yıl olduğu gibi, bu yıl da saygın festivallerde gösterilmiş ödüllü ve merakla beklenen yeni yapımlar, sinema izleyicileriyle Filmekimi’nde buluşacak.

Filmekimi filmleri Beyoğlu’nda Atlas 1948 Sineması, Şişli’de City’s Nişantaşı – CINEWAM Premium ve Kadıköy’de Kadıköy Sineması ve Sinematek/Sinema Evi’nde, İzmir’de ise Paribu Cineverse Konak Pier İzmir’de izlenebilecek.

Açılış filmi Sofia Coppola’dan Priscilla

Marie Antoinette’te masalsı dünyalarda geçen karakter merkezli gerçek hayat hikâyelerini başarıyla sinemaya aktardığını gösteren Sofia Coppola yine gözler önünde olan ikonik bir karakteri ele alıyor. Başrollerini Cailee Spaeny ile Jacob Elordi’nin paylaştığı Priscilla, Priscilla Beaulieu ile Elvis Presley’nin fırtınalı birlikteliklerini mercek altına alıyor. Eylülde Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan için yarışan ve Cailee Spaeny’ye En İyi Kadın Oyuncu ödülünü getiren Priscilla, Priscilla Presley’nin 1985 tarihli Elvis ve Ben adlı anı kitabından esinleniyor.

Kapanış filmi 80. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan kazanan Poor Things

Altın Aslan’ı kazanan Yorgos Lanthimos The Favourite / Sarayın Gözdesi’nden beş yıl sonra yine bir dönem filmiyle yeniden Filmekimi’nde. Emma Stone bu kez Victoria döneminde, ölüyken diriltilen Bella Baxter rolünü üstleniyor. Mark Ruffalo, Willem Dafoe, Margaret Qualley gibi yıldızlarla dolu oyuncu kadrosuyla da öne çıkan Poor Things, Sarayın Gözdesi ve Cruella‘nın da senaryolarını yazan Tony McNamara tarafından Alasdair Gray‘in 1992 tarihli romanından sinemaya uyarlandı. 

76. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanan Anatomy of a Fall Filmekimi’nde

Dünya prömiyerini yaptığı Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’nin sahibi olan bu “Hitchcockvari mahkeme filmi” bir çiftin beraberliğini de mercek altına yatıran bir cinayet-mahkeme gerilimi. Filmin senaryosu, daha önce Victoria ve Sibyl’de de işbirliği yapan yönetmen Justine Triet ile eşi Arthur Harari tarafından birlikte yazıldı.

Usta yönetmenlerin merakla beklenen yeni filmleri

Filmekimi usta yönetmen Aki Kaurismäki’nin Cannes’da Jüri Ödülü’nü kazanan hüzünlü romantik komedisi Sararmış Yapraklar (Fallen Leaves),  Jonathan Glazer’ın 10 yılın ardından sinemaya döndüğü ve Cannes’da Büyük Ödül’ü kazanan The Zone of Interest, ünlü yönetmen Todd Haynes’in Julianne Moore ve Natalie Portman gibi yıldız isimlerin başrolde olduğu yeni filmi May December, Sofia Coppola’nın Priscilla Presley ile Elvis’i konu aldığı filmi Priscilla, Ken Loach’un çektiği son film olacağını söylediği Umudunu Kaybetme (The Old Oak), usta İtalyan yönetmen Nanni Moretti’nin son filmi Güzel Günler (Il Sol dell’Avvenire), Catherine Breillat’nın dokuz yıl sonra yönetmen koltuğuna oturduğu Geçen Yaz (L’été Dernier), Michel Gondry’nin sekiz yıl sonra beyaz perdeye dönüşünü müjdeleyen Çözümler Kitabı (Le Livre des Solutions), Yeni Arjantin Sineması’nın yıldızlarından yönetmen Rodrigo Moreno‘nun son filmi Kabahatliler (Los Delincuentes), Hayao Miyazaki’nin on yıl aradan sonra çektiği, Toronto’nun açılışında gösterilen Çocuk ve Balıkçıl (Kimitachi wa dô ikiru ka) Filmekimi’nde seyircilerle buluşacak.

Filmekimi’nde Pedro Almodóvar’ın kısa western filmi Strange Way of Life (Extraña Forma de Vida) da gösterilecek. Oyuncu kadrosunda Pedro Pascal, Ethan Hawke, Manu Ríos’un yer aldığı filmin dünya prömiyeri Cannes’da özel bir gösterimde yapıldı.

Zeki Demirkubuz’un yeni filmi Hayatın İstanbul prömiyeri, Filmekimi’nde yapılıyor. Hayat, İstanbul Film Festivali’nde Masumiyet ile 1998’de Altın Lale kazanan Zeki Demirkubuz’un 2016 tarihli Kor’un ardından yönettiği ilk film. 

İstanbul Film Festivali’nde Köprüdekiler ile Altın Lale kazanan Aslı Özge’nin yeni filmi Kara Kutu (Black Box) da Türkiye prömiyerini Filmekimi’nde yapıyor. Ortak yapımcılığı Dardenne kardeşler tarafından üstlenilen gerilim-aksiyon filmi, Münih Film Festivali’nde dünya prömiyerini yaptı.

Her iki filmin gösterimi ekiplerinin katılımıyla yapılacak.

Filmekimi’nde ayrıca eleştirmenler tarafından övülen ve son zamanların en merak uyandıran filmlerinden All of Us Strangers da yer alıyor. Weekend ile tanınan Andrew Haigh’in yönetmen koltuğuna oturduğu filmde başrolleri Paul Mescal ile Andrew Scott üstleniyor. İzleyiciyle buluşacak bir başka film ise Sick of Myself / İlgi Manyağı ile dikkatleri üzerine çeken Kristoffer Borgli’nin yönettiği, korku, komedi, fantezi ve bilimkurguyu birleştiren ve Nicholas Cage’i başrolüne taşıyan Rüya Senaryo (Dream Scenario).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx