CHP Genel Başkan Adayı Öymen: Sesini çıkartmayanlar şimdi değişim talebinde bulunuyor

CHP Genel Başkan Aday Adayı Prof. Dr. Örsan K. Öymen, Trabzon’da CHP İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. Öymen, “Geçtiğimiz yıllarda söylenmeyen şeyleri şimdi söylemiyoruz, tutarlı bir şekilde ilerliyoruz. Geçmiş yıllarda yazdıklarımı, çizdiklerimi, parti üyesi olarak ya da Parti Meclisi üyesi olarak, ne söylüyorsam şu anda aynı şeyi söylüyorum. Sesini çıkartmayanlar şimdi değişim talebinde bulunuyorlar” dedi.

Öymen, 20-23 Ekim 2023 tarihlerinde Doğu Karadeniz’de gerçekleştireceği ziyaretlere memleketi Trabzon’dan başladı. CHP Trabzon İl Başkanlığını ziyaret eden Öymen, “Bizim iddiamız sadece Trabzonlu olmak değil ya da Karadenizli olmak gibi bir iddia değil. Biz aynı zamanda siyaseti ilke, dava ve ideoloji için yapıyoruz. İlkelerin, davaların ve ideolojilerin olmadığı yerde siyaset, makam ve mevki için köşe kapmaca oyunlarına döner ya da retorik siyasetine dönüşür. Biz Mustafa Kemal Atatürk gibi, İsmet İnönü gibi, Bülent Ecevit gibi siyaseti ilkeler üzerinden yürütmek iddiasındayız” ifadelerini kullandı.

“Sesini çıkartmayanlar şimdi değişim talebinde bulunuyor”

Örsan Öymen şunları söyledi:

“Geçtiğimiz yıllarda söylenmeyen şeyleri şimdi söylemiyoruz, tutarlı bir şekilde ilerliyoruz. Geçmiş yıllarda yazdıklarımızı çizdiklerimizi parti üyesi olarak ya da Parti Meclis Üyesi olarak, ne söylüyorsam şu anda aynı şeyi söylüyorum. Yapılan tüm hatalara ortak olan bazı arkadaşlarımız ya da sesini çıkartmayanlar şimdi değişim talebinde bulunuyorlar. Biz farklı bir kategorideyiz. Bir kere bunu söylemek isterim şimdilik bunları sizinle paylaşmak istedim.”

“Davaların ve ideolojilerin olmadığı yerde, siyaset makam ve mevki için köşe kapmaca oyunlarına döner”

Daha sonra soruları yanıtlayan Öymen, toplantıya katılımla ilgili bir soru üzerine, “Biz nicelikten ziyade nitelikle ilgileniyoruz onun için böyle sayısal takıntılarımız yok, aslında salonda zaten 20 kişi daha gelse oturacak yer bulamazlar” dedi. Öymen, “Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı sürecinde Trabzonluluk vurgusu yaparak Trabzonluların desteğini istemişti, sizin CHP Trabzon örgütünden Ekrem İmamoğlu’nun istediği şekilde bir destek talebiniz var mı?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Mesele sadece Trabzonlu olmak değil. Tabii ki Trabzonlu olmaktan dolayı onur duyuyorum zaten sorulduğunda da hayatım boyunca Trabzonluyum diyorum, hiçbir zaman Ankaralıyım, İstanbulluyum demiyorum, oralarda yaşamış ve büyümüş olmama rağmen o ayrı bir konu ama bizim iddiamız sadece Trabzonlu olmak değil ya da Karadenizli olmak gibi bir iddia değil. Biz aynı zamanda siyaseti ilke, dava ve ideoloji için yapıyoruz. İlkelerin, davaların ve ideolojilerin olmadığı yerde siyaset, makam ve mevki için köşe kapmaca oyunlarına döner ya da retorik siyasetine dönüşür. Biz Mustafa Kemal Atatürk gibi İsmet İnönü gibi, Bülent Ecevit gibi siyaseti ilkeler üzerinden yürütmek iddiasındayız onun için bizim önceliğimiz ilkelerimiz, ideolojimiz. Bu ilkeleri ve ideolojiyi paylaşan herkes, web sitemizde de bu ilkelerimizin ne olduğu, ideolojimizin ne olduğu, Türkiye’nin sorunlarına yönelik çözüm önerilerimizin ne olduğu hepsi tek tek yazılı, dolayısıyla onu da inceleyebilirsiniz. Bu konularda bize katılan herkesi, Trabzon’da olsun ya da olmasın, 81 ilde, Türkiye’nin her yerinde herkesi hareketimize tekrar davet ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx