Yunanistan basını: Erdoğan, Miçotakis’in ikazını görmezden geldi

Türkiye ile ikili bağlarda tansiyon yükselirken Yunanistan, Ege’de önümüzdeki haftalarda gündeme gelmesi beklenen iki mümkünlük üzerinde duruyor. Atina’da muhafazakâr Yeni Demokrasi hükümetine yakın duran ‘To Vima’ gazetesi, Başbakanlık ile Ulusal Savunma Bakanlığı kaynaklarının Ege özelinde iki senaryoyu değerlendirdiğini yazdı.

Gazetenin ilgili haberine nazaran, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ortasında gerçekleştirilen son ikili görüşmede Atina, Ankara’ya değerli bir ileti gönderdi. Bu iletinin Ankara’da karşılık bulmaması üzerineyse Ege’de gerginlik tırmanışa geçti.

MİÇOTAKİS, ERDOĞAN’A NE DEDİ?

‘To Vima’ya nazaran son ikili görüşmede Miçotakis, Erdoğan’a “Doğu Ege ve On İki Ada’da ‘şartlı egemenlik’ telaffuzunun devam etmesi durumunda, Türk-Yunan bağlantılarında olumlu gelişmelerin gündeme gelemeyeceği, İtimat Artırıcı Tedbirler seviyesindeki görüşmelerin, Dışişleri Bakanlıkları Genel Sekreterlerinin siyasi istişarelerinin, Yüksek İş birliği Konseyi’nin olumlu sonuçlar veremeyeceği” ihtarında bulundu. Gazeteye nazaran Erdoğan ve yakın kurmayları, Miçotakis’in bu değerli ihtarını görmezden gelmeyi seçti. Ve Erdoğan-Miçotakis görüşmesi sonrasında Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk-Yunan münasebetlerinde tansiyonu tekrar yükseltmeyi seçti.

TÜRKİYE-YUNANİSTAN BAĞLANTILARINDA BİRİNCİ SENARYO

‘To Vima’ Atina’nın yeni süreçte iki senaryo üzerinde baş yorduğu görüşünü öne çıkardı. Gazete, mevzuyla ilgili olarak “Elbette, Ankara’nın Türk-Yunan bağlarında yeni bir krize neden olmak için başvurabileceği bir dizi seçeneğe sahip olduğuna kuşku yok” yorumunda bulundu

‘To Vima’ya nazaran Türk-Yunan bağlarındaki makus senaryolardan birincisi, diplomatik ve askeri kaynaklara nazaran, Girit’in güneyindeki Türk-Libya Muhtırası alanı içinde (olası) bir atak ihtimali. Ankara’nın Libya’daki çeşitli taraflarla münasebetler kurmaya devam ettiği göz önüne alındığında, alanlar ilan ederek ve akabinde araştırma gemileri göndererek memorandumun ‘uygulanması’ için bastırabilir.

Gazete ayrıyeten şu kestirime de yer verdi: “Aynı derecede sıkıntılı olan bir öteki senaryo ise, On İki Ada ve Girit yakınlarında hidrokarbon aramaları için yeni alanların resmî olarak duyurulması atılımını içeriyor. Ankara’nın 30 Mayıs 2020’de Resmî Gazetede, kamuya ilişkin Türkiye Petrol Anonim Şirketi’nin (TPAO) Yunan kıta sahanlığı içinde yer alan ve esasen Rodos’un 6 deniz mili güneyindeki ve güneydoğusundaki Yunan karasularına bitişik olan bölgelerde, Kerpe ve Kasos’un güneyinde ve Girit’in güneydoğusunda gerekli müsaadeleri yayınladığı hatırlarda.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.