Varank’tan ‘enflasyon’ savunması: Yurt dışında akrabası, eşi, dostu olanlar lütfen arayıp sorsun

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’deki hayat pahalılığının ve yükselişi durdurulamayan enflasyonun, Dünya’nın içinden geçmekte olduğu bir türbülanstan kaynaklandığını öne sürdü.

Mustafa Varank, AK Parti Trabzon Vilayet Başkanlığı’nca Kurban Bayramı hasebiyle 15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı’nda düzenlenen bayramlaşma programına katıldı.

Burada konuşan Varank, ‘dünyanın büyük bir çalkantıdan’ geçtiğini belirtti. DHA’nın haberine nazaran ülkede yaşanan dertlerin farkında olduklarını savunan Varank kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bundan 2 kabine toplantısı evvel Sayın Cumhurbaşkanımız bizi topladı. Dedi ki; ‘Değerli arkadaşlar evet, bir fiyat artışı sorunu yaşıyoruz. Fakat şu anda bilhassa sabit gelirlilerle ilgili vatandaşlarımızın meşakkati var.’ Dedi ki ‘Biz vatandaşlarımızı enflasyona ezdiremeyiz ve taban fiyata kesinlikle artırım yapmamız lazım.’ Soruyorum size, bundan evvel 1960’tan itibaren bu ülkede minimum fiyat uygulaması var. Biz enflasyonla bugün tanışmadık. Yüzde 150’lere varan enflasyonları bu ülke yaşadı. Pekala hangi iktidar temmuz ayında ‘Ya vatandaşlarımız mağdur oldu. Bizim kesinlikle minimum fiyatı yükseltmemiz lazım’ dedi. Hiçbir iktidar demedi. Külfetlerin farkındayız ve üstesinden nasıl gelineceğini biliyoruz. Allah’ın müsaadesiyle de onların üstesinden geleceğiz. Hepinizin yurt dışında akrabası, eşi, dostu, komşusu vardır. Lütfen arayın, sorun, deyin ki ‘Almanya’da 40 yıldır görülmeyen enflasyon nasıl bu vakitte görülmüş? Amerika’da 40 yıldır görülmeyen enflasyon, Belçika’da, Fransa’da 40 yıldır görülmeyen enflasyon nasıl görülmüş?’ İşte dünya bir türbülanstan geçiyor. Bu türbülansı da Allah’ın müsaadesiyle daima bir arada yeneceğiz. Kâfi ki bir olalım, birlikte olalım, daima birlikte Türkiye olalım.” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.