TZOB, damızlıkların kesite gittiği ikazında bulundu

Ulusal Süt Kurulu (USK) 15 Mayıs 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını litrede brüt 7,50 lira olarak belirledi.

TZOB Lideri Şemsi Bayraktar, süt üreticisinin 1 kilogram süt satarak lakin bir kilogram yem alabildiğini ve bu durumun sürdürülebilir olmadığını bildirdi.

“Üretimin devam etmesi için ya çiğ süt fiyatları artırılmalı”

Bayraktar, süt üreticisinin damızlık hayvanlarını kısma gönderdiğini belirterek, “Üretimin devam etmesi için ya çiğ süt fiyatları artırılmalı ya da yem fiyatlarını düşürme ve denetim etmeye yönelik önlemler alınmalıdır.” dedi.

Süt üreticisinin masrafları

Bayraktar, yeni dönemde yonca ve mısır silajı üzere kaba yem maliyetlerinin de yükseldiğini tabir ederek, mazot, elektrik, personellik, nakliye ve ilaç üzere maliyetlere dikkati çekti.

“Damızlıklar ve düveler kesite göndermeye başlandı”

Bayraktar, maliyetlerdeki artış nedeniyle üreticilerin damızlıkları ve düveleri kısma göndermeye başladığını, elde kalan hayvanların ise kâfi oranda beslenmediğini belirtti.

“Gıda Komitesinin tedbir kararını olumlu buluyoruz”

Gelecekte damızlık hayvan sorunu yaşanabileceğini vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti:

“Önceliğimiz damızlık hayvan bölümlerinin durdurulması, yem başta olmak üzere girdilerdeki fiyat artışlarına yönelik tesirli önlemlerin hayata geçirilmesi, üreticilere sürdürülebilir gelir sağlanması, tüketiciye ise ulaşılabilir fiyattan besin sağlayacak siyasetleri hayata geçirmek olmalıdır. Üretimin devam etmesi için ya çiğ süt fiyatları artırılmalı ya da yem fiyatlarını düşürmeye ve denetim etmeye yönelik önlemler alınmalıdır. Besin Komitesinin yem fiyatlarındaki artışların mümkün tesirlerini önlemeye yönelik bir yol haritası belirlemiş olmasını da olumlu buluyoruz.”

Bayraktar, dayanağın artırılması ve ödemelerin her ayın sonunda üreticinin hesabına geçmesi  taleplerine de açıklamasında yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.