Türkiye Kasaplar Federasyonu Lideri: ‘Kurbanlıklar yüzde 25-30 oranında artırımlı olacak’

Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Eserleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Lideri Osman Yardımcı, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurbanlık durumu ve fiyatlar hakkında açıklamalarda bulundu.

“Kurban Bayramı öncesi ‘kurban yok, kurbanımız az’ formunda savlar ortaya atıldığını” söyleyen Yardımcı, bu türlü bir durumun kelam konusu olmadığını öne sürdü.

Bu yıl canlı hayvan kilogram fiyatının küçükbaş 62, büyükbaş 65 TL olarak belirlendiğini kaydeden Osman Yardımcı, “Vatandaşımız gitsin rahat rahat kurbanını alsın. Lakin kurbanı kesmek, hisse etmek, parçalamak farklı bir fiyata tabidir. Doğal ki kısmın, parçalamanın bir fiyatı pazarlık hissesi olur. Bu da üreticimize dayanak olsun” diye konuştu.

YÜZDE 30 ZAM

Yardımcı, geçen yıla oranla bu yıl kurbanlıklara yüzde 25-30 oranında bir artırım olduğunu belirterek, “Diğer mamullere yüzde 200-300 artırım gelirken, ete yüzde 30 gelmiş çok büyük bir para değil. Bizim üreticimiz de bunu yemle besliyor. Kurbancılık farklı bir kesim, bunu bilmeleri gerek, kurbanla, besicilik, bölümlük hayvan farklı bir dal. Kurbancılık 1-1,5 sene beklemek zorunda kalıyor. Onun için ne vatandaşımız üzülsün, ne de esnafımız üzülsün. Tüm esnaflarımız kurbanda vatandaşa hizmet için hazır” diye konuştu.

‘İTHAL KURBANLIK’ YOK

Küçükbaşın 250-300 TL’ye kesitinin yapıldığını kaydeden Yardımcı, “Bugün pazara giden kişi canlı 50 kilo bile desen 3 bin 200, 3 bin 500 TL’ye küçükbaşını alabilir. Yani o denli büyük bir artırım yok. Yani zannediyorlar ki kurbanı geçen sene aldık 3 bine bu sene alacağız 10 bine yok o denli bir şey. Her sene spekülasyon yapılır, ‘hayvan yok, kurban yok’ bu türlü bir durum yok. Kurbanda mal varlığımız, etimiz, hayvanımız kâfi. O hayvanları kesecek kasabımız da yeterlidir” tabirlerini kullandı. Yardımcı, ithal kurbanlık üzere bir durumun kelam konusu olmadığını kelamlarına ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.