Tire Ziraat Odası Lideri Halil İbişoğlu: Açıklanan incir fiyatları, girdi maliyetleri artan üreticiyi mutlu etmedi

TARİŞ İncir Birliği, bu yıl incir için, kalitesine nazaran 8 ile 20 TL ortasında kilo fiyatı açıkladı. Bu fiyatlar, artan girdi maliyetleri altında ezilen İzmir’in Tire ilçesindeki dünyaca ünlü “sarı lop” inciri üreten ve çok sayıda ülkeye ihracat yapan üreticiyi mutlu etmedi. Tire Ziraat Odası Lideri Halil İbişoğlu, TARİŞ’in açıkladığı fiyatların üreticinin beklentisini karşılamadığını belirtti.

“LOKAL YAĞIŞLAR İNCİRİN KALİTESİNİ BOZDU”

Halil İbişoğlu, şunları söyledi:

“Dün prestijiyle TARİŞ bir fiyat açıkladı. Bu fiyattan çiftçilerimiz ve üreticilerimiz çok mutlu olmadı. Bana nazaran mutlu olmamasının nedeni şudur; bu yıl birinci başlarda rekolte geçen yıla nazaran yüzde 20 fazla görünüyordu. Son 15 gün içerisinde ilçemizin kimi bölgelerinde lokal yağışlar oldu. Bu yağışların gerisinden batıdan esen, yöresel tabir ile deniz rüzgarının yaklaşık 7-8 gün esmesi, incirlerimizde çatlamalar oluşmasına neden oldu. Bu çatlamaların sonucunda incirlerimizin bir kısmı da akarak hurda haline geldi. Gezdiğimiz üretim alanlarındaki incir depolarına baktığımız vakit, incirin yaklaşık yüzde 30 civarında kaliteli incir, yüzde 30 civarında çatlak incir ve yüzde 30 civarında da hurda incir olduğunu gözlemliyoruz. Natürel ki bu da sonuçta burada kaliteli incirin açıklanan fiyatın çok daha üzerinde olması gerektiğini gösteriyor. Bu bölgesel yağışlar yalnızca Tire’de olmadı. Aydın’ın ilçelerinde de yağışlar oldu. O bölgenin kalitesi daha da bozuldu. Buna bağlı olarak incirin fiyatının bilhassa kaliteli ve yeterli incirin fiyatının bunun daha üzerinde olması gerektiğini düşünüyorum.”

“İHTİYACINIZDAN FAZLASINI SATMAYIN”

Ürünlerini erken satmamaları istikametinde her yıl incir üreticisini uyardığını aktaran Halil İbişoğlu, “Bugün tavsiyemi tekrarlıyorum. Üreticimiz, elindeki incirini yeterli koruma etsin. Paniğe kapılmasın. Vakit içerisinde incir fiyatları TARİŞ’in açıkladığı fiyatların çok çok üzerine çıkacaktır. Bunu geçtiğimiz yıllarda daima gördük. Vakit içerisinde, 15-20 gün fiyatlar düştü. Üreticimiz paniğe kapılıp incirini sattı. Lakin gerisinden incirin fiyatı 2-3 kat daha arttı” dedi.

“GİRDİ MALİYETLERİ ÇOK ARTTI, FİYAT BEKLENTİYİ KARŞILAMIYOR”

İbişoğlu, incirde girdi maliyetlerinin bu yıl çok arttığını vurguladı ve şöyle devam etti:

“Tabii üreticimizin fiyatı düşük bulmasının bir diğer nedeni de bu yıl için girdi maliyetlerinin çok artmış olması. Bilhassa personellik fiyatları 2,5 kat arttı. Yevmiyeci fiyatları yüzde 100’ün üzerinde arttı. Çiftçimizin kullandığı zirai ilaç ve gübre fiyatları, kimi çeşitlerde 3 kat üzere orantısız artışlar gösterdi. Olağan ki üreticimiz de bu maliyetlerin göz önünde bulundurulmasını bekliyordu. Fakat açıklanan fiyatlar üreticimizi çok tatmin etmedi. Bundan ötürü üreticimiz bu incir fiyatlarını çok olumlu karşılamadı. Tekrar ediyorum. Üreticimiz eserine sahip çıksın. Gereksiniminin fazlasını elinde tutsun, koruma etsin. Bilhassa kaliteli incir fiyatları önümüzdeki günlerde önemli bir biçimde artacak. Çiftçimize bereketli bol çıkarlı bir dönem diliyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.