TESK’ten internetten kurbanlık alacaklara ihtar

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Lideri Bendevi Palandöken, internet üzerinden kurbanlık satışıyla ilgili ikazlarda bulundu.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, yaklaşan Kurban Bayramı münasebetiyle, kurbanlık satın almayı düşünen vatandaşları geçersiz para ve internetten alış verişlerde yaşanabilecek dolandırıcılık olaylarına karşı uyardı.

Bayramın yaklaşmasıyla kurbanlık arayışının da başladığını tabir eden Palandöken “Vatandaşlar hem kurban pazarlarındaki geçersiz para dolandırıcılarına karşı hem de internette kurbanlık satışı üzerinden dolandırıcılık yapanlara karşı çok dikkatli olmalı.” sözünü kullandı.

Palandöken, geçen yıl bayramda 950 bin büyükbaş, 2 milyon 750 bin küçükbaş kurban kesildiğini anımsatarak, bu yıl piyasada kurbanlık tedariki ile ilgili bir sorun olmadığını kaydetti.

“İNTERNETTEKİ DOLANDIRICILARA KARŞI TETİKTE OLUNMALI”

Teknolojinin gelişmesi ve büyükşehirlerdeki uzaklık meseleleri nedeniyle internetten satışlara yönelimin fazla olduğuna dikkati çeken Palandöken, şu değerlendirmede bulundu:

“Görsel olarak diğer hayvanın fotoğraflarını koyarak satan, ortada hiç hayvan olmadan uydurma ilan açan, hayvandan çıkacak etin vaadinde hile yapan hayli fazla kişi bulunuyor. ‘Uygun kurbanlık buldum’ diye sevinirken aslında tam aksisi, eldeki paradan da olunabilir. İnternetteki dolandırıcılara karşı tetikte olunmalı. Canlı hayvanın şu anki piyasalara nazaran büyükbaşta kilogram başına 65, küçükbaş hayvanda ise 62 liradan hesaplaması var. Bu hesaplamanın altında kalan kurbana kuşkuyla bakmalı. Hayvancılık işi ile uğraşan herkes ortalama olarak birebir yem fiyatları, tıpkı masraflar üzerinden kar marjını koyarak aşikâr bir sayıya satmak zorunda. 500 kilo bir hayvanın ederi 35 bin lira civarında olup da satış sayfalarında 25 bin liralık ilanlar gören vatandaşlarımız dikkat etmeli.”

“VATANDAŞLARIMIZ GEÇERSİZ PARAYA KARŞI UYANIK OLMALI”

Palandöken, kurbanlık hayvan satın alacak vatandaşları uydurma paralara karşı da uyardı.

Dolandırıcılar için bayramın fırsat olduğunu anlatan Palandöken, “Sahte paraları ayırt edebilmemiz için alınan banknotların üzerinde kabartma baskı, bilinmeyen imaj, emniyet şeridi üzere pek çok özelliği barındırmalı. Yüklü paraları daima denetim etmek sıkıntı olduğu için para sayma makinesi bulundurarak işler sağlama alınmalı. Vatandaşlarımız bu bahiste uyanık olmalı.” tabirini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.