Tehdit sonrası kalp krizinden ölen adamın yakınlarına Yargıtay’dan makûs haber

Babalarının vefatından evvel yaşanan tehdidi mahkemeye taşıyan mirasçılara Yargıtay’dan makûs haber geldi. Yüksek Mahkeme, tehdit sebebi ile yansıma yoluyla manevi tazminat talep edilemeyeceğine hükmetti.

Yaşlı adam, karşılaştığı genç tarafından tehdit edildi. Gencin “Çek şu arabanı şuradan, bugün seninle hesabımı, davamı halledeceğim. Seni halledeceğim” kelamları sonrası yürümeye devam eden yaşlı adam, bir müddet sonra kalp krizi geçirip hayatını kaybetti. Babalarının vefatının sebebinin yapılan tehdit olduğunu öne süren çocukları, manevi tazminat talebiyle dava açtı.

Asliye Hukuk Mahkemesi, tehditten kısa mühlet sonra vefatın gerçekleştiğine dikkat çekerek, mirasçılara manevi tazminat ödenmesine hükmetti. Kararı sanık avukatı temyiz edince devreye Yargıtay 4. Hukuk Dairesi girdi. Daire ise kararı bozdu. Mahkeme birinci kararında direnince bu defa devreye Yargıtay Hukuk Genel Konseyi girdi. Emsal nitelikte bir karara imza atan Şura, mahkeme kararını bozdu. Yargıtay kararında şöyle denildi:

– Yasal düzenleme ve prensipler çerçevesinde somut olay değerlendirildiğinde ziyan görenin yakınlarının yansıma yoluyla manevi tazminat talep etmeleri lakin mevt yahut ağır bedensel ziyan halinde mümkündür. Somut olayda ise murise yönelik tehdit hareketi sebebiyle manevi tazminat talep edilmiştir.

– Davacılar murisinin vefatından kısa bir müddet evvel davalı tarafından murise yönelik olarak tehdit hareketi gerçekleştirilmiş ise de tehditten ötürü yansıma yoluyla manevi tazminat istenemeyeceğinden, yakını olan davacı eş faydasına manevi tazminata hükmedilmesi adap ve yasaya karşıttır. Hâl bu türlü olunca direnme kararının bu değişik münasebet ve sebeplerle bozulmasına karar vermek gerekmiştir. Mahkeme kararı oy çokluğu ile bozulmuştur. (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.