Tarihte birinci kere ilaç denemesi sırasında tüm kanser hastaları düzgünleşti

ABD’de yürütülen küçük bir klinik deneyde, deneme etabında olan bir kanser ilacının her hastayı güzelleştirdiği görüldü. New England Journal of Medicine’de yayınlanan araştırmada, rektum kanseri teşhisi konula 12 hastanın tamamının 6 ay boyunca Dostarlimab ismi verilen ilacın akabinde güzelleştiği bildirildi.

Araştırmanın başyazarı Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi’nden Dr. Luis A. Diaz New York Times’a yaptığı açıklamada, “Kanser tarihinde birinci defa bu türlü bir şey oluyor” dedi.

Dostarlimab ilacının neden olabileceği yan tesirler sebebiyle çalışmaya kâfi sayıda insanın katılmadığına inanılırken, hastalar değerli bir yan tesirle karşılaşmadı.

Araştırmacılar, umut verici sonuçların tekrarlanması gerektiğini söylerken, kanserin eradike edildiği sonucuna varılmaması konusunda uyardı.

Dostarlimab, endometrial kanseri tedavi etmek için kullanılan bir immünoterapi ilacı. Lakin bu, rektum kanseri tümörlerine karşı tesirli olup olamayacağına dair birinci klinik araştırmaydı.

İlaç, kanser hücrelerini tespit ederek çalışır ve bağışıklık sisteminin onları tanımasını ve yok etmesini sağlar.

Altı aylık ilaç tedavisinin akabinde hastalar takip edilirken, sürecin sonunda rastgele bir kanser hücresi ve belirtisi tespit edilmediği aktarıldı. Hastalarının fizik muayene, endoskopi, PET yahut MRI taramalarında hastalığa dair hiçbir belirtiye rastlanmadığı ve büsbütün iyileştikleri belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.