Sürgün edilen hâkim konuştu: Otoriteye karşı duruş bu bırakıyorum

Hâkimler Savcılar Kurulu (HSK), yaz kararnamesiyle 5426 hâkim, 33 başsavcı ve 351 yerel mahkeme üyesinin yerini değiştirdi. Yeri değiştirilen hâkimler arasında, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin davada dosyanın Suudi Arabistan’a gönderilmesine şerh düşen ve muhalefet eden İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nimet Demir de yer alıyor.

Nimet Demir, Kahramanmaraş hâkimliğine atandı.

“BEKLEMİYORDUM, OTORİTER DURUŞUN MAĞDURU KONUMUNDAYIM”

Nimet Demir, Halk TV’den İsmail Saymaz’a yaptığı açıklamada, muhalefet şehrinden dolayı bu atamaya maruz kaldığını düşündüğünü belirtti. “Bana haber verilmedi. Beklemiyordum” diyen Demir, “Demokrasi, insan hakları ve özgürlük anlayışının ve değerinin gereği neyse onu yapmaya çalışıyordum. Bu otoriter yapılarda her zaman tepki görecek duruştur. Ben de o duruşun şu anda mağduru konumundayım diyeyim” ifadelerini kullandı.

Mesleği bırakmaya karar verdiğini vurgulayan Demir, şu açıklamayı yaptı: “Ailemle görüşüyorum. Onlarla birlikte ortak karar vereceğiz. Ama hemen dilekçemi vermeyi düşünüyorum. Bu arada vermiş olduğumuz kararlar var. Onların gerekçelerini yazmak, toparlamak için bir zamana ihtiyacım var. Bu zamanı geçirdikten sonra ayrılacağım.”

İsmail Saymaz’ın “Ne yapmayı düşünüyorsunuz?” sorusuna da “Ayrılmayı düşünüyorum. Benim kıdemimde olan hâkimlerin yeri değil orası” yanıtını verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.