SpaceX Ay’a devasa bir araç gönderecek

Cuma günü, Astrolab adlı bir girişim, yakın zamanda Elon Musk’ın özel uzay firması ile 2026 ortalarında başlayacak mürettebatsız bir Starship kargo görevinde yer ayırmak için bir anlaşma imzaladığını açıkladı.

Astrolab CEO‘su Jaret Matthews, The New York Times‘a yaptığı açıklamada, “Bu, SpaceX’in ay yüzeyine yönelik ilk ticari kargo sözleşmesi” dedi ve şirketinin uçuşa dahil olan birkaç müşteriden biri olduğunu da sözlerine ekledi.

Astrolab, bir gün ay yüzeyinde ekipman, malzeme ve insan taşıyacağını umduğu bir araç inşa ediyor. Esnek Lojistik ve Keşif (FLEX) gezgini, bir Jeep Wrangler boyutunda ve bu da onu NASA’nın Mars’taki Perseverance gezgininden biraz daha büyük yapıyor Ayrıca araç kargoya yardımcı olmak için robotik bir kola sahip ve saatte 15 mile kadar seyahat edebiliyor ve iki astronot taşıyabiliyor.

Astrolab, Ay’a indiğinde FLEX’in ay yüzeyinde seyahat eden en büyük gezici olacağını iddia ediyor. Matthews, The Times Astrolab’ın 2026 Starship görevi sırasında kargo taşımak için gezgini kullanmayı bekleyen müşterilerinin olduğunu söyledi. Geleceğe daha fazla bakan Matthews, FLEX’in Ay’da ve ötesinde kalıcı bir insan varlığı oluşturmaya yardımcı olabileceğini söylüyor. “Nihayetinde hedefimiz hem Ay’da hem de Mars’ta bir gezici filoya sahip olmak” dedi. “Ve gerçekten de bu araçları Dünya dışı ekonomi için nihai olarak katalizörler olarak görüyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir