SGK’nın yeni lideri Kürşad Arat kimdir?

SGK‘nın yeni lideri Kürşad Arat 1971 yılında Balıkesir’de doğdu. 1993 tarihinde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Kısmından mezun oldu. 1995 yılında University of San Francisco’dan İşletme-Finans kısmında yüksek lisans yaptı.

1997 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda çalışmaya başladı. Piyasalar, İrtibat ve Dış Alakalar, Bankacılık ve Finansal Kuruluşlar Genel Müdürlüklerinde ve Merkez Bankası Frankfurt Temsilciliğinde uzman yardımcısı, uzman, Müdür Yardımcısı ve kıdemli temsilcilik memuru takımlarında 18 yıl boyunca çalıştı. Bu periyot boyunca, G-20, IMF, BIS, OECD, Dünya Bankası, İslam Kalkınma Bankası, toplantılarında Bankayı temsil etmiş, 2012 yılında TBMM Dilekçe Komitesi “Dövize Endeksli Konut Kredisi Mağdurları” komitesinde misyon almıştır. 2013-2015 yılları ortasında hükümetler ortası programın yürütülmesinde KKTC teknik heyetinde teknik heyet üyesi olarak ve programın 4. gözden geçirmesinde mali kesim lideri olarak vazife yapmıştı. Merkez Bankasındaki vazifesi sırasında; Türk-Rus Hükümetler Ortası Karma Ekonomik Kurulu altında kurulan Türk-Rus Bankacılık ve Finans Alanında İşbirliği Çalışma Kümesi, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü Bankacılık ve Finans Çalışma Kümesi üyesi olarak çalıştı. Ayrıyeten, Çin Halk Cumhuriyeti ve Pakistan ile imzalanan para takası mutabakatları ve lokal paralar ile ticaret çalışma kümelerinde vazife aldı. Aralık 2015-Ağustos 2016 ortasında Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nda Bakan Danışmanı olarak çalıştı. 2006 yılından itibaren ise ODTÜ İşletme Kısmında, yarı vakitli öğretim üyesi olarak ders veriyor.

06.12.2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile Bakanlık temsilcisi olarak İdare Şurası Üyeliğine atandı.

10 Ağustos 2022 tarihinde Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı misyonunu vekaleten yürüten Cevdet Ceylan’ın yerine getirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.