Şahap Kavcıoğlu’nun ‘Şirketlerin yurtdışında kayıtdışı 500 milyar doları var’ çıkışı şaşırttı

Ekonomi idaresinde demeçleri ile sık sık gündeme gelen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati son günlerde sessizliğe gömüldü. Nebati’nin yokluğunda piyasalarla bağlantısı devralan Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu, geçen hafta hem enflasyon raporu değerlendirmesiyle hem de İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşmalarla çokça tartışıldı. Kavcıoğlu’nun İSO toplantısındaki konuşmasında dikkat çeken bir nokta da şirketlerin yurtdışındaki döviz varlıkları oldu.

Kavcıoğlu, “90 milyar dolar bankalarda parası var şirketlerin. 20 milyar dolar da yurtdışında, bunlar kayıtlı. Şirketlerin yurtdışında kayıtsız 500 milyar doları var deniyor. Yüzde 90’ı palavra olsa yüzde 10’u hakikat olsa 50 milyar dolar” dedi ve bu paranın bozdurulması gerektiğini söyledi. Kavcıoğlu’nun bu çıkışını kıymetlendiren ekonomistler, bir Merkez Bankası liderinin kendi ağzıyla bunları söylemesini iktisada güvensizliğin itirafı olarak yorumladı.

Eski Merkez Bankası Lideri Durmuş Yılmaz, “Duyumlarla mı hareket edeceğiz? Madem Merkez Bankası Başkanı’nın bu türlü bir bilgisi var ispatlasın. Yasal olarak harekete geçsin ve bozdurtsun bu parayı. Bir Merkez Bankası liderinin bunu söylemesi çok garip” dedi. Yılmaz, iktisat berbata gitgide şirketlerin ve bireylerin bu usul tedbirlere daha çok yöneleceğini söyleyerek, “Ülkede mevzuat var, yasa var. İhracat yapan insanların bir kısım parasını yurtdışında tutması olağan. Çok fazla diyorsan yasal olarak devreye gir ve getirt” diye konuştu.

CİDDİYETE UYGUN DEĞİL

Merkez Bankası liderlerinin her sözlüne, vurgularına dikkat etmesi gereken üst seviye isimler olduğunu söyleyen Prof Dr. Hayri Kozanoğlu ise şu yorumu yaptı:

“Böyle 500 milyar dolar üzere kahve ağzıyla sayı söylem etmek o makamın ciddiyetine uygun düşmez. Şayet bir sayı söyleniyorsa bunun kanıtlanması gerekir.Kaldı ki AKP iktidarı en fazla vergi affının çıktığı, yurtdışından gelecek sermayenin ödüllendirildiği periyot olmuştur. 20 yıllık AKP periyodunda yeni varlıklı bir katman oluşmuş, son periyotlarda partinin kitle takviyesinin zayıflamasıyla en başta iktidara yakın kesitlerin yurtdışına para çıkardıkları bilgisi dolaşmaya başlamıştır. Kavcıoğlu sanayicilere döviz alma ithamında bulunuyor. Meğer Merkez Bankası’nın kendi istatistiklerinde firmaların 2021 sonundan bu yana 3.8 milyar, 2020 sonundan beri 6.7 milyar dolar döviz aldıkları bilgisi veriyor. Kavcıoğlu sanayicileri stokçulukla suçluyor, bir gün önce açıkladığı enflasyon raporunda tedarik darboğazları kaynaklı neden şirketlerin fazla stok tutma zorunda kaldıkları açıklanıyor. Şayet iktisatta belirsizlik azalır, döviz kuru istikrar kazanır, yatırım imkanları ortaya çıkarsa sermaye kısmının yurtdışında fazla para tutması için münasebet kalmaz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.