Putin: Çok kutuplu dünya nizamının ana çizgileri şekilleniyor

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, 10. Moskova Memleketler arası Güvenlik Konferansı’nda yaptığı konuşmada “Tek kutuplu dünya çağının geçmişte kaldığını yineliyorum. Tarihi jeopolitik değişimler büsbütün farklı bir tarafa gidiyor” açıklaması yaptı.

Kremlin’den yapılan açıklamaya nazaran, Putin konuşmasında “Dünyadaki durum dinamik olarak değişiyor ve çok kutuplu dünya sisteminin ana sınırları şekilleniyor. Giderek artan sayıda ülke ve halk, kendi farklı kimliklerine, geleneklerine ve kıymetlerine dayalı olarak özgür ve hükümran bir kalkınma yolunu seçiyor. Bu objektif süreçlere, kaosu kışkırtan, yeni çatışmaları körükleyen Batılı küreselci seçkinler karşı çıkıyor” tabirlerini kullandı.

Konuşmasında, NATO’nun Avrupa’daki güvenlik siyasetlerine reaksiyon gösteren Putin, “Batı, Avrupa güvenlik sistemini taammüden baltalıyor ve yeni askeri ittifakları bir ortaya getiriyor. NATO doğuya yanlışsız ilerliyor ve askeri altyapısını kuruyor, füze savunma sistemlerini konuşlandırıyor ve taarruz yeteneklerini artırıyor. Bu, ikiyüzlü bir formda Avrupa’da güvenliği güçlendirme muhtaçlığına bağlanıyor, fakat aslında tam karşıtı yaşanıyor. Hegemonyalarını sürdürmek için çatışmalara muhtaçlıkları var” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’ya taarruzun “BM Kuralı’na uygun olduğunu” da savunan Putin, “Ukrayna’da özel bir askeri harekat düzenleme kararı aldık ve bu karar Birleşmiş Milletler Kaidesi’ne büsbütün uygun bir karardır. Bu operasyonun emelinin Rusya’nın ve vatandaşlarının güvenliğini sağlamak ve Donbass sakinlerini soykırımdan korumak olduğu açıkça belirtilmiştir” dedi.

‘ABD’NİN TAYVAN ZİYARETİ PROVOKASYON’

Konuşmasında, ABD’yle Çin ortasındaki Tayvan krizine de değinen Putin, “ABD yakın vakitte Asya-Pasifik’te alevleri körüklemek ve ortalığı karıştırmak için diğer bir kasıtlı teşebbüste bulundu. Bu, kaos ekmek için tasarlanmış kasıtlı ABD stratejisinin bir kesimidir, başka ülkelere ve kendi memleketler arası taahhütlerine saygısızlığın yüzsüz bir göstergesidir. Bunu baştan sona planlanmış bir provokasyon olarak görüyoruz” dedi.

‘TEK KUTUPLU DÜNYA ÇAĞI GEÇMİŞTE KALDI’

Putin, konuşmasına şöyle devam etti:

“Dünyada tansiyonu düşürmenin, askeri-politik tehdit ve risklerin üstesinden gelmenin, ülkeler ortasındaki itimadı artırmanın ve sürdürülebilir kalkınmalarını sağlamanın lakin çağdaş çok kutuplu bir dünya sisteminin radikal bir biçimde güçlendirilmesiyle mümkün olduğu açıktır. Tek kutuplu dünya çağının geçmişte kaldığını yineliyorum.”

“Tarihi jeopolitik değişimler büsbütün farklı bir tarafa gidiyor. Uluslararası hukuka ve daha adil bağlantılara dayanan çok kutuplu dünyanın, bölgesel çatışmalar ve kitle imha silahlarının yayılması, terörizm ve siber hatalar üzere ortak tehditlere karşı yeni fırsatlar yarattığını vurgulamak istiyorum. Tüm bu zorluklar globaldir ve bu nedenle tüm devletlerin eforlarını ve potansiyellerini birleştirmeden bunların üstesinden gelmek imkansız olacaktır.”

Rusya, müttefiklerinin korunmasının yanı sıra ulusal çıkarlarını da teminat altına alacak ve tüm halkların haklarının, kültürel ve medeniyet çeşitliliğinin garanti altına alındığı daha demokratik bir dünya inşa etmek için öbür adımlar atacaktır. Milletlerarası hukuka, onun temel norm ve prensiplerine saygıyı tekrar tesis etmemiz gerekiyor. BM Güvenlik Kurulu ve Genel Konseyi, başlangıçta amaçlandığı üzere, memleketler arası tansiyonları azaltmak ve çatışmaları önlemek için tesirli araçlar olarak hizmet etmenin yanı sıra ülkelerin ve halkların güvenlik ve refahının sağlanmasını kolaylaştırmalıdır.” (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.