Pilotlar Günü’nde 2 pilota acı veda

 

Bursa’nın Osmangazi ilçesinde önceki gün saat 15.00 sıralarında, Bağlarbaşı Mahallesi Sarıgül Sokak üzerinde eğitim uçuşu yaptığı sırada evlerin arasına düşen ve pilot Furkan Otkum ile öğrenci pilot Murat Avşar’ın hayatını kaybettiği Teknam-2002 marka uçağın, YBS Sondaj ve Havacılık isimli şirketin sahibi Yenal Ahmet T.’ye ait olduğu ortaya çıktı. Yapılan ilk incelemelere göre uçağı 90 saatlik uçuşu tamamlamak için kiralayan kıdemsiz pilot Avşar’ın kullandığı tespit edildi.

Olayla ilgili gözaltına alınan Yenal Ahmet T., uçağın sivil havacılık uçuş kurallarına uygunluğunu denetleyen firma sahibi Fevzi A. ve Uçak Teknisyeni Mustafa K. ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Kırım ekibinin gece yaptığı inceleme çalışmalarının ardından uçağın enkazı ise sokaktan kaldırıldı.

Şeffaf araştırma

Uçağın bağlı olduğu hava yolu şirketi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Bu elim kazanın meydana geliş sebeplerinin şeffaflıkla araştırılması konusunda hava aracı, motor, pervane üreticileri, emniyet güçleri, ulaşım emniyeti inceleme komisyonu ve ilgili diğer tüm otoritelerle iletişimimiz, koordinasyonumuz ve inceleme sürecimiz devam etmektedir” denildi.

Düşen uçağın sivil havacılık uçuş kurallarına uygunluğunu denetleyen firmanın sahibi Fevzi Hak, şunları söyledi:

“Her uçağın bakımı ve kontrolleri teknisyenler tarafından yapılıyor. Kalkışlarının saatleri de belli. Uçağıizinsiz kaldırmanız mümkün değil. Bu uçaklarla biz de seyahat ediyoruz. Kazanın nedeni, incelemeden sonra belirlenecek.”

‘Biri kolunu kıpırdatıyordu’

Bağlarbaşı Mahallesi’ni savaş alanına çeviren uçak kazasının ardından vatandaşlar şoku hala atlatamadı. Facia anlarına şahit olanlardan Herdem Daştan (44), “Bizim servis aracının üzerine düşmüş. İlk gördüğümde biri hareketsizdi, diğeri sağ kolunu kıpırdatıyordu. Yardım etmek istedik. Patlama olunca yaklaşamadık” dedi. Uçağın düşerken çarptığı evin sahibi Hüseyin Sarı (40) da, “2 metre daha gelse binanın içine dalacakmış” diye konuştu. Alevlerden saniyelerle kurtulan Sultan Kaya (56) ise, şunları söyledi: “Torunlarıma bakmak için çıktım, aniden iki ceset düştü. Başımı kaldırdığımda çatının da üzerime geldiğini gördüm. Eğer pilotlardan bir tepki görseydim, el atacaktım. Ancak hiçbir tepki yoktu.”

Bayram sonrası nişanlanacaktı

Bursa Adli Tıp Kurumu’ndaki otopsi işlemleri tamamlanan Furkan Otkum’un, Ramazan Bayramı sonrası kız arkadaşı ile nişan yapmaya hazırlandığı öğrenildi. Dün sabah Otkum’un cenazesini almaya gelen dayı Ahmet Polat, “Furkan bu işin biçilmiş kaftanıydı; çok uzun saatler uçmuş. Bu uçakları kimler denetliyor? Bu denetleme raporlarını nereden bulabiliriz? Furkan’ın çalıştığı mesai saatine bakılırsa neden düştüğü ortaya çıkacaktır. Yetkililer bu konuyu aydınlatsın” dedi.

Acı tesadüf

Türkiye’nin ilk pilotu olma unvanına sahip Fesa Evrensev’in, Türkiye semalarındaki ilk uçuşunu 26 Nisan 1912’de gerçekleştirmesi dolayısıyla 26 Nisan günü “Dünya Pilotlar Günü” olarak seçildi. Bu anlamlı günde iki pilotun toprağa verilecek olması ise ailelerinin yüreğini dağladı. Pilot Furkan Otkum İstanbul Kurtköy Mezarlığı’nda, Murat Avşar ise memleketi Mersin’de defnedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.