OYDER: İkinci el otodaki yeni kararları destekliyoruz

Özellikle otomotivde yaşanılan fahiş fiyatlar, neredeyse satışları durma noktasına getirdi. Tıpkı vakitte piyasadaki al-satçılar, fiyatları daha da üstlere çekmeye başladı.

Otomobil alım satımında fahiş fiyatların önüne geçilmesi için yeni bir düzenlemeye gidildi.

İkinci el araba satışında 6 ay ve 6 bin kilometre koşulu Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

İkinci el araç satışlarına yönelik alınan yeni karar ile 6 ay ve 6 bin kilometre koşulu getirildi. Bu kararla birlikte sıfır alınan araçlar 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden satılamayacak.

Düzenleme 1 Temmuz 2023 tarihine kadar geçerli olacak. Ticaret Bakanlığı gerekirse uygulamayı 6 ay uzatabilecek.

OYDER’den açıklama

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Lideri Dr. Altuğ Erciş’te kelam konusu yönetmelik hakkında yeni uygulamanın kıymetinin altını çizerek şu tabirleri kullandı:

“T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan yeni yönetmelik değişikliği ile birinci tescili yapılan araçların 6 ay ve 6.000 km boyunca satış ve pazarlamalarına kısıtlama getirilmiştir.

“Kararı destekliyoruz”

Daha evvel de belirttiğimiz üzere piyasadaki spekülatif hareketleri engellemeye yönelik bu kararı, Otomotiv Yetkili Satıcıları olarak destekliyor ve başta Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muş olmak üzere tüm Bakanlık çalışanlarına teşekkür ediyoruz.

Kararın muhakkak bir süreyi kapsayacak halde süreksiz çıkartılmış olması da, Bakanlığımızın bölüm dinamiklerimize güvendiğini ve problemlerin küresel tesirlerden kurtulunca düzeleceğine inandığını göstermektedir.

Bölümümüzde periyot dönem ortaya çıkan fırsatçı yaklaşımları ortadan kaldıracağına inandığımız bu uygulamanın, hem Yetkili Satıcılar üzerindeki haksız argümanları hem de yüksek çıkar peşinde koşan haksız rekabetçileri ortadan kaldıracağına inanıyorum.

OYDER olarak, dalımızın alışık olduğu kayıtlı ve sistemli ticareti destekleyen her türlü uygulamanın yanında olduğumuzu, periyotluk çıkarlar peşinde koşarak bu pahalı bölümü zedeleyenlere de karşı olduğumuzu bir defa daha vurgulamak isterim. Yeni yönetmeliğin bölüme ve bilhassa de tüketicilere güzel olmasını dilerim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.