NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Hiç kimse terör hücumlarından Türkiye kadar ziyan görmedi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg yaptığı açıklamada, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelikleri için Türkiye’nin taleplerine kulak verilmesi gerektiğini savunarak, “Hiç kimse terör akınlarından Türkiye kadar ziyan görmedi” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 29-30 Haziran tarihlerinde İspanya’nın başşehri Madrid’de yapılacak olan, İsveç ile Finlandiya’nın üyeliğinin görüşüleceği NATO tepesi öncesi İspanya basınına kıymetli açıklamalarda bulundu.

PKK terör örgütünün, İsveç ve Finlandiya’nın da içinde bulunduğu Avrupa Birliği tarafından terör örgütleri listesine dahil edildiğine dikkat çeken Stoltenberg, “Hiç kimse terör ataklarından Türkiye kadar ziyan görmedi” kelamlarıyla Türkiye’nin terörle uğraşını haklı bulduğunu belirtti.

Genel Sekreter Stoltenberg Türkiye’nin, NATO’nun çok değerli bir müttefiki olduğunu tabir ederek, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusu karşısında Türkiye’nin birtakım taleplerde bulunma hakkına sahip olduğunu ve bir müttefikin tasaları olduğunda bu tasaların ele alınması gerektiğini söyledi.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelikleri konusunun diyalog yoluyla tahlile kavuşacağına inandığını belirten Stoltenberg, Yunanistan ve Kuzey Makedonya ortasında yaşanan isim sorunu örneğinde olduğu üzere bundan evvel de kimi müttefiklerin NATO’nun genişlemesi karşısında talepler ortaya koyduğunu ve diyalogla tahlile ulaştırıldığını söz etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.