Memleketler arası Yoga Günü: Maldivler’de polis ‘İslam’a karşı’ diyerek yoga yapanlara saldıranları gazla dağıttı

Maldivler’de Milletlerarası Yoga Günü vesilesiyle yapılan toplu yoga seansına katılanlar, radikal İslamcıların saldırısına uğradı.

Polis, yoganın İslam’a muhalif olduğunu belirten dövizler taşıyan saldırganları dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ve biber gazı kullandı.

Olaylarda en az altı kişi gözaltına alındı.

Birleşmiş Milletler’in ilan ettiği Memleketler arası Yoga Günü aktiflikleri kapsamında bir futbol stadyumunda yapılan toplu yoga seansına yaklaşık 150 kişi katılıyordu.

Katılımcılar ortasında hükümet yetkilileri ve diplomatlar da bulunuyordu.

Toplu yoga aktifliği, Maldivler Spor Bakanlığı ve Hindistan Yüksek Kurulu tarafından organize edilmişti.

Maldivler Cumhurbaşkanı İbrahim Muhammed Salih yoga seansını gaye alan akının önemli bir tasa yarattığını söyledi ve sorumluları cezalandırma kelamı verdi.

Daha çok turistik kumsallarıyla bilinen Güney Asya ülkesi Maldivler’de aşırılık yanlıları güvenlik güçleri için son devirde büyük kaygı yaratıyor.

Yetkililer, geçen yıl Meclis Lideri Muhammed Naşid’i amaç alan suikast teşebbüsünden de aşırılık yanlısı İslamcıları sorumlu tutuyor.

Hükümet radikal İslamcılara yönelik operasyonları artırmış, 2019 yılında IŞİD için eleman topladığından şüphelenilen bir kişi tutuklanmış, yabancı ülkelerden gelen imamların da ülkeye girişi yasaklanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.