Libya’da sel felaketi! Ölü sayısı 6 bine çıktı

Libya’yı Daniel Fırtınası vurdu!

Libya’nın resmi haber ajansı LANA’nın haberine göre, 10 Eylül’de meydana gelen sel felaketinde yalnızca Derne kentinde ölenlerin sayısının 6 bine yükseldiği belirtildi.

ÖLÜ SAYISI 6 BİN OLDU

Haberde, Libya İçişleri Bakanlığı yetkilisi Muhammed Ebulmuşa’nın, “Derne’de vefat edenlerin sayısı 6 bin oldu. Felaket nedeniyle binlerce kişi kayıp.” ifadelerine yer verildi.

FRANSA, LİBYA’YA SAHRA HASTANESİ GÖNDERECEK

Fransa, sel felaketinden etkilenen Libya’ya sahra hastanesi gönderecek.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’in X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamaya göre, Fransa, Libya’da meydana gelen selin ardından Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un talimatıyla bu ülkeye sahra hastanesi gönderecek.

Hastanenin 48 saat içinde çalışır halde olması için, gerekli personel bu akşam Libya’ya doğru yola çıkacak.

Macron, bu sabah ülkesinin, sel felaketinden etkilenen Libya halkıyla dayanışma içinde olduğunu belirtmişti. Selde hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileklerini ileten Macron, Fransa’nın acil yardım sağlamak için kaynaklarını seferber ettiğini kaydetmişti.

KATAR, LİBYA’DA SAHRA HASTANESİ KURACAK

Katar’ın sel felaketi yaşanan Libya’da kuracağı sahra hastanesinin uçakla yola çıkarıldığı bildirildi.

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macid el-Ensari’nin, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşıma göre, Katar Kalkınma Fonu tarafından sunulan sahra hastanesini taşıyan uçak, Bingazi’deki Uluslararası Benina Havalimanı’na hareket etti.

Uçakta ayrıca, Katar Kızılay’ı tarafından sunulan tıbbi malzemeler ve gıda maddelerinin yanı sıra sel felaketi bölgelerinde insani yardım hizmeti veren arama kurtarma ekibi de bulunuyor.

LİBYA’DAN TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR

Libya Başkanlık Konseyi Başkan Yardımcısı Musa el-Kuni, ülkede yaşanan sel felaketi sonrasında Türkiye’ye sağladığı destek için teşekkür etti.

Başkanlık Konseyi medya ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Kuni’nin, Türkiye Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden Denizcilik, Havacılık ve Hudut Genel Müdür Yardımcısı Ferit Orçun Başaran ve Orta Doğu Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Barbaros Dicle ile başkent Trablus’ta bir araya geldiği bildirildi.

Açıklamada, görüşmede Türkiye’den gelen heyetin Derne şehri başta olmak üzere Libya’nın doğusunu etkileyen sel felaketinde hayatını kaybedenler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye adına başsağlığı dilediği belirtildi.

Başkan Yardımcısı Kuni ise, “Libya halkının karşı karşıya kaldığı tüm sıkıntılarda Türkiye’nin destek olduğunu” ifade ederek, felaket sonrasında kurtarma sürecinde ve sel sularına kapılan kayıplara ulaşılmasında Türkiye’den gelen uzman ekiplerin katkı verdiğini kaydetti.

Kuni, sağladığı destek nedeniyle Türkiye’ye teşekkürlerini sundu.

LİBYA’DAKİ SEL FELAKETİ

Orta Akdeniz’de etkili olan ve 10 Eylül’de Libya’nın doğusunu vuran “Daniel” fırtınası, Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne kentlerinde sel felaketine neden olmuştu.

Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, sel felaketi nedeniyle dün ülke genelinde 3 günlük yas ilan etmiş, Libya Başkanlık Konseyi de kardeş ülkelere ve uluslararası kurumlara sel felaketinden zarar gören bölgeler için yardım çağrısında bulunmuştu.

Libya’nın doğusundaki Temsilciler Meclisi tarafından atanan hükümetin İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Tarık el-Harraz, bugün yaptığı açıklamada, ülkenin doğusunu etkisi altına alan sel felaketinde yalnızca Derne’de ölenlerin sayısının 5 bin 200 kişiye ulaştığını söylemişti.

Kızılhaç da Libya’daki sel felaketinde kayıp kişi sayısının 10 bine ulaştığını belirtmişti.

Libya’nın doğu bölgelerindeki yağış miktarının son “40 yılın en yüksek seviyesinde” olduğu ifade ediliyor.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx