Küresel hava kargo taşıyıcılığında Turkish Cargo dördüncü

Türk Hava Yolları (THY) Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamada, Turkish Cargo’nun, geniş hizmet yelpazesini ve operasyonel kabiliyetlerini Türkiye’nin eşsiz coğrafik avantajlarıyla birleştirerek muvaffakiyet çıtasını her geçen gün yükseltmeye devam ettiği belirtildi.

WACD bilgilerinde hava kargo pazarının yüzde 6.9 daraldığını ve Turkish Cargo’nun pazar hissesi yüzde 4.8 olarak gerçekleştiği bildirilirken Turkish Cargo’nun bu başarısıyla WACD listesinde dördüncü sıraya yükseldiği kaydedildi. Hususa ait konuşan THY İdare Heyeti ve İcra Komitesi Lideri Prof. Dr. Ahmet Bolat, Turkish Cargo’nun sergilediği bu muvaffakiyetin, Türkiye’yi hava kargo bölümünde dünyanın merkezi pozisyonuna taşımak için ne kadar kararlı oldukları gösterdiğini tabir etti.

PAZAR HİSSESİ ARTTI

Hayata geçirilen stratejilerle 2010 yılı sonrası süratli bir büyüme sürecine giren taşıyıcı, global hava kargo bölümünün sıkıntı vakitlerden geçtiği pandemi de olumlu ayrışarak yükselişini devam ettirdi. Turkish Cargo, 2010’da IATA datalarına göre dünyada otuz üçüncü sırada yer alırken, 2017 yılında “WorldACD” datalarına nazaran yüzde 3,2 pazar hissesiyle onuncu, 2022 haziran ayı verilerine nazaran ise 4,8 pazar hissesiyle dördüncü sırada yer aldı.

Yolcu uçuş ağında olduğu üzere kargo uçuş ağında da dünyada en fazla memleketler arası noktaya uçan Turkish Cargo, 2017 yılında 73 direkt noktaya sefer yaparken, şimdiki direkt kargo nokta sayısı yüzde 36,98 artışla 100’e ulaştı. Ulusal taşıyıcı, 2025’e kadar bu alanda daha da gelişerek, 120 direkt kargo destinasyonuna hizmet vermeyi planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.