Kırmızı et tüketirken ilaç kullanımına dikkat!

Günlük beslenme alışkanlıklarının dışına çıkılan günlerden biri olan Kurban Bayramı’na sayılı günler kala uzmanlar kırmızı et tüketimine dikkat çekti.

Özellikle ilaç kullanan şahısların kırmızı et tüketirken daha fazla dikkat etmesi gerektiğini hatırlatan Farmakoloji Uzmanı Prof. Dr. Okan Yıllar, bayramda tüketilecek olan etlerle birlikte kullanılan ilaçların olumsuz etkileşime girebileceğini söyledi.

“KAN BEDELLERİ DEĞİŞEBİLİR”

Vücuda giren bir unsurun yabancı olması durumunda bedenin bunu çabucak fark ederek tepki gösterip bir an önce dışarı atmaya çalıştığını tabir eden Prof. Dr. Yıllar, “Özellikle ilaçların, birçok besinin ve faal unsurun süreç gördüğü yer karaciğerdir. Buralarda da özel enzimler vardır. Belirli bir ölçüde aşikâr bir aktivite ile giren hususları dışarı atar.

Siz ekstradan bedene soktuğunuzda şayet bahsettiğimiz yerlere tesiri farklı oluyorsa ansızın o enzimlerin hem aktivitesi hem de ölçüsü artmaya başlıyor. Bazen de tam karşıtı azalabiliyor. Azalınca bu yolla parçalanan ilaçlar kanda artmaya başlar. Siz olağan dozda aldığınız halde bir bakarsınız kandaki ölçüsü artar. Buna en hoş örnek greyfurt suyudur” dedi.

Bir ilaç alındığında olağan çalışan enzimlerin ölçüleri bozulduğunda kandaki ölçüsünün da arttığına ya da azaldığında dikkat çeken Prof. Dr. Okan Yıllar, “İlaç parçalayan sistemde bedene besin yoluyla giren unsurlar münasebetiyle değişim yaşanır. O vakitte kandaki ölçüsü değişir. Ve bedende iç kanamalar başlar. Bilhassa kan pıhtılaşmasını engelleyen ilaç kümelerine dikkat etmeliyiz” ihtarında bulundu.

PİŞİRME TEKNİKLERİNE DİKKAT

Et tüketiminde pişirme sistemlerinin de tehlikeli olabileceğinin söyleyen Yıllar, “Eğer eti ateşte fazla kızartırsanız üstünde kömürleşmeler meydana gelir. Onların içinde bir ekip faal unsurlar bulunur. İşte bunlar ‘fazla iş yap’ karaciğerdeki enzimleri dürter. Ve sizin çok kritik olarak aldığınız ilaçların kandaki düzeylerini değiştirebilir. Ayrıyeten bırakın ilacı bunların içinde bedenimiz için güzel olmayan hususları de bu sayede almış oluruz” diye konuştu.

“KOLON KANSERİNE BİLE SEBEP OLABİLİR”

Etin çok günahsız görüldüğünü lakin hayvanların beslenmesi sırasında kullanılan yemlerin yüksek ölçüde antibiyotik içerdiğinin altını çizen Prof. Dr. Yıllar; “Antibiyotik, kan sulandırıcılar, hipertansiyon üzere önemli ve değerli ölçüde ilaç alan bireylerin daha dikkatli olması gerekiyor. Yağda pişirme sıhhatsiz bir usul. Kızdırdığınız yağda özgür oksijen radikalleri üzere bir ekip unsurlar ortaya çıkar. Bu unsurlar bedenimizde direk hasar yapan unsurlardır. Ve bu unsurlar maalesef kolon kanserine bile sebep olabilir. Hatta son yıllarda kolon kanserinde artışlar gözlemlenmiştir” biçiminde konuştu.

“EN PAKI BUĞULAMA YÖNTEMİ”

Prof. Dr. Yıllar son olarak da en sağlıklı tekniğin buğulama olduğunu söyleyerek, “Pişirme tekniğinin en pakı buğulamadır. Tavada kızartma, ateş üstünde pişirme ve bir de bunların yanında çeşitli ilaçları alma üzere bir grup risk faktörleri var. Bunlar birbirleriyle direkt etkileşen şeylerdir. Besin dediğimiz şey çok temiz değildir. İçinde işlevsel ve çok etkin unsurlar vardır. Bilhassa önemli ilaç alanlar bu yüzden beslenme alışkanlıklarının değişmesi durumunda ya da öncesinde kesinlikle tabiplerinden tavsiye alsınlar” diyerek kelamlarını sonlandırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.