Kırmızı bültenle aranan IŞİD’linin yine tutuklanması talebine ret

Terör örgütü IŞİD’e üye olduğu gerekçesiyle Interpol tarafından kırmızı bültenle aranırken, Ankara’da yakalanarak tutuklanan, Rusya vatandaşı Ayshat Rzaeva, geçen hafta birinci duruşmada tahliye edilmişti. Savcılık, sanığın tahliyesine itiraz etti ve tekrar tutuklama istedi lakin bu talep reddedildi.

Interpol tarafından kırmızı bültenle aranırken, 7 Ekim 2021’de Keçiören ilçesine bağlı Karakaya Mahallesi’nde yakalanan ve IŞİD’in kelamda üst seviye mensuplarıyla irtibat halinde bulunduğu belirlenen, Rusya vatandaşı Ayshat Rzaeva tutuklandı.

‘Silahlı terör örgütüne üye olmak’ cürmünden hakkında 15 yıla kadar mahpus istemiyle dava açılan Rzaeva, 28 Haziran’da Ankara 26’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde birinci sefer hakim karşısına çıktı ve duruşma sonunda yurt dışına çıkış yasağıyla tahliye edildi. Duruşma savcısı ise karara itiraz etti.

Mahkemenin itirazı reddetmesi üzerine belge, Ankara 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Mahkeme, mevcut kanıt durumu, sanığın kaçma ve kanıtları karartma kuşkusu bulunması ve sabit ikametgahının bulunmaması nedeniyle tekrar tutuklanmasına yönelik yakalama kararı çıkardı.

Teslim olan Ayshat Rzaeva, tutuklama kararının yüzüne okunması için Ankara 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Burada savunma yapan Rzaevanın avukatı Sevda Baydan, müvekkilinin DEAŞ üyesi olmadığını, buna dair kabahat kuşkusunun bulunmadığını, 3 ve 6 yaşlarda çocuklarının devlet muhafazasındaki meskenlerde kaldığını belirterek, onlara bakabilmesi için tahliyesini talep etti.

HAFTADA BİR İMZA ATACAK

Duruşma savcısı, mütalaasında, sanığın kuvvetli kaçma kuşkusunun olması, sabit ikametgahının bulunmaması nedeniyle tutuklanmasını talep etti.

Mahkeme, sanığın tutuklu kaldığı müddette kiracı olarak oturduğu meskenden tahliye edilmesi nedeniyle otelde süreksiz olarak kaldığından sabit adresinin olmadığını dikkat çekerek, 2 çocuğunun müdafaa altında olduğunu, kaçma kuşkusunun de bulunmadığını ve isimli denetim önlemlerine karşıtlığının tespit edilemediğini belirtti.

Sanığın tahliye edildikten sonra yakalama kararı sonrası isimli makamlara teslim olması da göz önünde bulundurularak, tutuklama talebinin reddine karar verildi. Sanığın, haftada bir imza atma isimli denetim koşuluyla tahliye edilmesi kararlaştırıldı.  (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.