Kandil kuşatıldı, 1349 terörist etkisiz hale getirildi

Terör örgütü PKK’ya yönelik hudut ötesinde gerçekleştirilen Pençe serisi harekâtlarıyla birlikte Kandil Dağı’nın etrafı TSK tarafından üs ve gözetleme bölgeleriyle kuşatıldı. Operasyonlarda 1349 terörist etkisiz hale getirildi.

PKK’lı teröristlerin değerli barınma alanlarından biri olan ve Türkiye’de gerçekleştirilen yüzlerce kanlı hücum planlarının yapıldığı Kandil Dağı etrafı TSK’nın 7/24 yüksek güvenlikli üs bölgeleri ve kule kollarla çevrildi.

Pençe 1, 2, 3, Pençe Kartal 1 ve 2, Pençe Kaplan, Pençe Şimşek, Pençe Yıldırım ve son olarak Pençe Kilit ismiyle hudut ötesinde son dört yıldan bu yana gerçekleştirilen Pençe serisi operasyonlarında 1349 terörist etkisiz hale getirildi. Bu yıl 17 Nisan’da başlayan Pençe Kilit harekâtında ise şimdiye kadar 334 terörist etkisiz hale getirilirken, PKK’lı teröristler için artık hudutların ötesinde barınmak bile inançlı liman olmaktan çıktı.

PENÇE 1-2-3 OPERASYONLARI

SÖZCÜ’nün Ulusal Savunma Bakanlığı bilgilerinden derlediği bilgilere nazaran süreç şöyle gelişti: Kandil’e açılan kapı olarak bilinen Hakurk Vadisinde 27 Mayıs 2019’da Pençe–1 operasyonu başladı. Şekif Dağı, Lolan Suyu, Rewanduz ve Selek bölgeleri temizlendi. 12 Temmuz 2019’da harekatın kapsamı Kandil eteklerindeki Bradost alanı olarak bilinen Erbil’in Soran İlçesinin Sidekan beldesine kadar genişledi ve Pençe–2 operasyonu start aldı.

Harekâtta Erbil’deki Konsolosluk görevlimiz Osman Köse’nin katil zanlılarından 3 Milyonluk Mavi listede aranan Botan kod isimli Hacı Kurhan, Metin Akgün ile KCK Yürütme Kurulu üyesi 10 Milyonluk kırmızı listede aranan Pelşin kod isimli Gülizar Tural, Dr. Jiyan Garzan kod isimli Saliha Kaytar’ın da ortalarında yer aldığı üst seviye teröristler öldürüldü.

MAHMUR SORUMLUSU ÖLDÜRÜLDÜ

23 Ağustos 2019’da bu kere Hakkâri-Şırnak hudut çizgisindeki Haftanin-Sinaht Vadisinde Pençe–3 harekâtı için düğmeye basıldı. Bu harekâtta da kırmızı bültenle aranan Kawa Garzan kod isimli Nedim Karakulak ile Mahmur Kampı sorumlusu Galya Bekir MİT’in nokta operasyonuyla öldürüldü.

PENÇE KARTAL-1, 2 VE PENÇE KAPLAN

15 Haziran 2020’de 35 savaş uçağıyla Pençe Kartal-1 harekâtı başladı ve eş vakitli Irak’ın Sincar, Suriye Hasekiye bağlı Kamışlı yakınlarındaki Karaçok Dağı, Irak’taki Kandil, Mahmur, Sincar, Haftanin ve Zap Kamplarına harekât düzenlendi. 81 kamp ve eğitim alanı yerle bir edildi. köşeye sıkışan terör örgütüne 17 Haziran 2020 günü bu defa Pençe Kaplan harekâtı başlatıldı.

Şırnak Uludere’nin karşısındaki Haftanin, Kanimasi, Amediye, Şeladiz, Sinaht ve Derkar bölgelerine düzenlenen harekâtta 17 kamp ve barınma alanı imha edildi. 10 Şubat 2021’de bu sefer Duhok’un Amediye İlçesi yakınlarındaki Gara Dağına Pençe-Kartal-2 operasyonu yapıldı. Terör örgütünün kıymetli lojistik ve ikmal yolu çizgisindeki birçok maksat yerle bir edildi.

PENÇE ŞİMŞEK VE PENÇE YILDIRIM

24 Nisan 2021’de Hakkari-Şırnak hudut çizgisindeki Metina, Zap, Avaşin ve Basyan bölgelerine eş vakitli Pençe Şimşek ve Pençe Yıldırım operasyonu yapıldı. Ortalarında Hakurk sorumlusu 10 Milyonluk kırmızı listede aranan Murat Kalko ile KCK Yürütme Kurulu üyesi Ali Novruzi’nin de bulunduğu teröristler etkisiz hale getirildi. PKK’nın varlık göstermeye çalıştığı tüm bölgelere gerçekleştirilen başarılı harekâtların akabinde Irak Bölgesel Kürt idaresiyle de terör örgütü PKK’ya karşı ortak hal alınması tarafında mutabakata varıldı.

HALEN DEVAM EDEN PENÇE KİLİT…

17 Nisan 2022’de ise Pençe Kilit operasyonu Zap, Avaşin ve Basyan’da başlatıldı. Hala devam eden bu harekâtta terör örgütüne önemli darbe vuruldu. Terör örgütü, hudut sınırından 30 kilometre derinlikte bile inançlı bulmadığı alanlardan daha iç kısımlardaki Kandil’e çekilse de Mehmetçik burada da rahat bırakmadı.

Kandil’e açılan tüm yollar ve hâkim doruklara kalıcı yüksek güvenlikli kuleler ve üs bölgeleri inşa edilmesi terör örgütü PKK’nın planlarını alt üst etti. 90’lı yıllarda hudut ötesi harekâtlar 35-40 günle hudutlu tutulurken harekât bittikten sonra Mehmetçik geri dönüyor ve teröristler, terk ettiği bölgelere yine yerleşiyordu. Pençe harekâtlarıyla teröristlerden temizlenen Kandil’i çevreleyen 17 farklı noktaya gözetleme noktaları ve üs bölgeleri kuruldu.

MİT’İN SİNYAL ALDIĞI YERLERE ÜS BÖLGELERİ İNŞA EDİLDİ

MİT Dış Operasyonlar Başkanlığı ile Sinyal İstihbaratı Başkanlığı, harekât yapılan noktalara ve PKK’nın faaliyet gösterdiği bölgelere üs bölgeleri kurulması benimsendi. Dışişleri Bakanlığı ile Ulusal Savunma Bakanlığı, Irak Bölgesel idaresiyle vardıkları ortak mutabakat sonucu Peşmerge İstihbarat gücü Parastin’in de dayanağıyla üs bölgeleri faaliyete geçirildi. Teröristlerin barınma alanlarını 7/24 gözetlemek, hareket usulünü izlemek, silah depoları ve finans kaynaklarını tespit etmek için Mehmetçik yüksek güvenlikli bölgelerde vazife alıyor.

İŞTE KANDİL’E KURULAN O ÜS BÖLGELERİ

Kandil’i içine alan Bradost bölgesine şimdiye kadar 31 üs bölgesi ve karakol kuruldu. Erbil’in Sidekan ve Rewandüz kasabası yakınlarındaki Zini Werte, Helemond, Xiwaru’ya 5 keşif, dinleme ve gözetleme merkezi kuruldu. Kandil’deki Hasan Beyefendi zirvesine 3 başka müşahede noktası, 3 bin 607 metre yükseklikteki Helgurt Dağına 5 karakol ve gözetleme noktası inşa edildi. Bu dağ Kandil’i de içine alan Erbil ile Halepçe kentleri ortasında kalan İran hududunda yer alıyor.

Erbil’in Çoman İlçesine bağlı Hacı Ümran kasabasına bağlı Huşkan Köyünde 3 gözetleme noktası kuruldu. Huşkan Köyünden teröristlere kamyonlarla kuru besin, bakliyat ve lojistik gidiyordu. Kandil’in dört yakasına düşen Maximan, Dolan, Rayat, Bedre Zerde, Şereya, Delzer, Balayan, Qesre, Bocar, Kolitar, Merge, Mamerut, Xanek, Berdeboşkan ve Balakayati köylerine karakol ve üs bölgeleri kuruldu. Bu karakollara ağır silah ve Peşmerge gücü desteği yapıldı. Özel Kuvvetler Komutanlığına bağlı seçkin birliklerimiz bu karakollarda 7/24 vazife alıyor. Dinleme, gözetleme faaliyeti doğrultusunda MİT ve TSK ortak nokta operasyonlarıyla uydu üzerinden işaretlenen noktalar anında vuruluyor.

ÇÖZÜM SÜRECİNİN BİTİŞİNDEN BUGÜNE 35 BİN TERÖRİST

MSB sayılarına nazaran, hükümetin terörü sonlandırmak için başlattığı tahlil sürecinin bittiği tarih olan 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar yapılan operasyonlarda 35 bin 886 terörist etkisiz hâle getirildi. 5 aydan beri devam eden Pençe-Kilit Operasyonu’nda ise şimdiye kadar 334 teröristin etkisiz hâle getirildiğini bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.