Japonya’da maymunlar 42 kişiyi yaraladı, polislere bayıltıcı tabanca dağıtıldı

Getty Images Yetkililer akınların ardında tek bir maymunun yahut bir maymun çetesinin de olabileceğini belirtiyor

Japonya’nın Yamaguçi kentinde, ortalarında çocuklar ve yaşlıların da olduğu 42 kişinin maymunlar tarafından yaralanmasının akabinde polislere bayıltıcı tabanca dağıtıldı.

Saldırıların Japon makakları tarafından gerçekleştirildiği aktarılıyor.

Makakları Japonya’nın büyük kısmında görmek mümkün olsa da bu tip ataklar nadiren görülüyor.

Adını açıklamak istemeyen bir belediye yetkilisi “Bu kadar kısa müddette bu kadar çok taarruz görmemiştik. Başta çocuklar ve bayanları gaye alıyorlardı, akabinde yaşlılara ve yetişkin erkeklere de saldırmaya başladılar” dedi.

Temmuz başındaki birinci hadiselerin akabinde saldırgan maymunları yakalamak için tuzaklar kurulsa da bir işe yaramadı.

Yetkililer atakların gerisinde tek bir maymunun mu yoksa bir maymun çetesinin mi olduğunu da ortaya çıkaramadı.

Yerel basına nazaran akına uğrayanların bir kısmı boyunları, bacakları, elleri yahut karınlarından ısırılırken bir kısmının da derileri çizik içinde kaldı.

Maymunların pencere ve kapıları açarak meskenlere ve anaokullarına da girdiği, binaların içindeki küçük çocukları yaraladığı aktarılıyor.

Japon basınına konuşan bir baba “Alt katta çocuğumun ağlama sesini duyunca süratle merdivenlerden indim ve çocuğumun üstüne çökmüş, onu itip kakan bir maymunla karşılaştım” dedi.

Bir vakitler sayıları azalan ve soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan makaklar artık sayıca çoklar.

Fakat Yamagata Üniversitesi’nden araştırmacılar makakların sayısının artmasının, beşerlerle önemli çatışmalara girmelerini tetiklediğini belirtiyor.

Araştırmacılara nazaran beşerlerle makakların ömür alanları ortasındaki uzaklığın azalması bu tip olayları kaçınılmaz kılıyor.

Makaklara yönelik kültürel tavırdaki değişim, insan davranışlarının değişmesi ve orman şartlarının farklılaşması da muhtemel öbür nedenler ortasında gösteriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.