Haaretz: Türkiye’de İsraillileri maksat alan İranlı terör hücreleri yakalandı

İsrail’in İran’ın muhtemel intikam atakları nedeniyle Türkiye’deki vatandaşlarına “Derhal ülkeden ayrılın” davetinde bulunmasının yankıları sürerken İsrail basınından yeni bir argüman geldi.

İranlı kimi üst seviye yetkililerin öldürülmesi sonrasında Tahran-Tel Aviv sınırında tansiyon tırmanırken, İsrail idaresinin geçen hafta vatandaşlarına yaptığı “Türkiye’ye gitmeyin, İran’ın suikastına uğrayabilirsiniz” davetiyle ilgili İsrail basınında dikkat çeken bir tez yer aldı.

İran İhtilal Muhafızları’nın üst seviye isimlerinden Albay Hassan Sayid Khodaei’nin geçen ay meskeninin önünde silahlı atağa uğrayarak öldürülmesi sonrasında İsrail idaresi, İran’ın muhtemel hücumları nedeniyle vatandaşlarına “Türkiye’ye gitmeyin” ikazında bulunmuştu. İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid de, pazartesi günü yaptığı açıklamada “İsraillilere gerekmedikçe İstanbul’a ve Türkiye’ye gitmeme daveti yapıyoruz. Şayet İstanbul’daysanız derhal İsrail’e dönün, İstanbul’a uçuş planınız varsa iptal edin” demişti.

TÜRKİYE REAKSİYON GÖSTERMİŞTİ

İsrail’in Türkiye’ye yönelik seyahat ihtarlarına cevap veren Dışişleri Bakanlığı ise, “Söz konusu ihtarların, farklı milletlerarası gelişmelerle irtibatlı olduğu düşünülmektedir. İlgili makamlarımızca, terörle gayrete ait iş birliği sistemlerimiz çerçevesinde, gerekli her türlü güvenlik önlemi alınmaktadır” açıklaması yapmıştı.

İsrail basını, Türkiye’ye yönelik seyahat ihtarının “ülkedeki İranlı terör hücresi yakalanana dek” devam edeceğini yazmıştı. İsrail basını ayrıyeten, Türkiye’nin İran’ı çok sert ve net bir lisanla uyardığını ve “Topraklarımızda diğer bir ülkeye atak düzenlenmesine müsaade vermeyeceğiz” iletisi gönderdiğini öne sürmüştü.

“TÜRKİYE’DEKİ İSRAİLLİLER KİMLİKLERİNİ GİZLİYOR”

Son olarak ülkenin önde gelen gazetelerinden Haaretz’in haberine nazaran, Türkiye’de son birkaç günde İsraillileri gaye alan birtakım İranlı terör hücreleri yakalandı. İsrailli yetkililere dayandırılan haberde, Türk ve İsrailli güvenlik ünitelerinin İranlıların yakalanması için birlikte çalıştığı belirtildi. Öte yandan Türkiye’de hâlâ faal durumdaki İranlı terör hücreleri olduğu kaydedildi.

İsrail Dışişleri Bakanı Lapid ise ikazlara karşın İsraillilerin Türkiye’ye gitmeye devam etmesine reaksiyon göstererek “Bu ihtarlar sembolik değil” dedi.

Öte yandan İsrail gazetesi Israel Hayom’un haberine nazaran, Türkiye’yi ziyaret eden İsrailliler tedbir olarak açık alanda İbranice konuşmuyor ve kimliklerini gizliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.