Gazprom: Gaz krizi artarak devam edecek

Rusya’nın gazı kesmesi sonrası Avrupa güç krizinin pençesinde boğuşurken, Rus devlet güç şirketi Gazprom’dan tehdit üzere bir açıklama geldi. Gazprom, Kuzey Akım 1 boru çizgisi ile Avrupa’ya yolladığı gazı yüzde 80 azaltmıştı. Münasebet olarak ise, hatta bakım ve tamir çalışmaları çerçevesinde Kanada’ya yollanan gaz türbinini geri alamamasını göstermişti. Gazprom, Kanada’ya yollanan türbinin yaptırımlar nedeniyle Rusya’ya teslimatının “imkansız” olduğunu söz etti ve gaz krizinin artarak devam edeceğini belirtti.

SCHOLZ TOPU RUSYA’YA ATTI

Gazprom, açıklamasında, “Kanada, Avrupa Birliği (AB) ve İngiltere’nin yaptırımları ile Siemens şirketinin yükümlülüklerini yerine getirmemesi nedeniyle türbin motorunun Portovaya’ya teslimatı imkansız” sözlerini kullandı. Daha evvel şirket yetkilileri, Portova’da şuanda bir türbinin çalıştığını açıklamıştı. Evvelki gün Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Kanada’da bakımı yapılan ve Rusya’ya gönderilmesi için Almanya’da bekleyen Kuzey Akım doğal gaz türbininin Rusya’ya teslim edilmesinin önünde bir mahzurun bulunmadığını söylemiş ve topu Moskova idaresine atmıştı. Rusya’nın, Avrupaya gaz sevkiyatını artırmak için ülkesine uygulanan yaptırımların kaldırılmasını talep ettiği düşünülüyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres

Guterres güç şirketlerini açgözlülükle suçladı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, güç krizi sırasında dünyanın en yoksul insanları üzerinden rekor gelir elde eden petrol ve doğal gaz şirketlerini “anlamsız açgözlülükle” suçladı. Guterres, yılın birinci çeyreğinde en büyük güç şirketlerinin toplam 100 milyar dolara yakın kar elde etmesinin “ahlaksızlık” olduğunu söyledi. Bütün hükümetlerin elde edilen bu çok gelirleri vergilendirmesini isteyen Guterres, bu vergilerden elde edilecek fonların güç vakitlerde savunmasız insanları korumak için kullanılması davetinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.