Fas’tan Tunus’a reaksiyon: Polisario Cephesi önderinin ağırlanması kabul edilemez

Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita, Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt‘ın “Polisario Cephesi başkanının Tunus’ta ağırlanması sonrası Fas ile Tunus ortasında çıkan uyuşmazlığın çözüldüğü” istikametindeki açıklamalarına karşılık verdi.

Nasır Burita, “Fas, Tunus Cumhurbaşkanı’nın vahim ve kabul edilemez bir formda ayrılıkçı milislerin önderini ağırlaması konusundaki tavrını değiştirmedi” dedi.

Burita, Fas Dışişleri Bakanlığı’ndan mevzuya ait daha evvel yapılan açıklamaların bütün Fas halkının tavrını yansıttığını belirtti.

NE OLMUŞTU?

8. Tokyo Milletlerarası Afrika Kalkınma Konferansı’na (TICAD) katılmak üzere 26 Ağustos’ta başşehir Tunus’a gelen Polisario Cephesi başkanı İbrahim Gali‘nin Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said tarafından karşılanması Fas’ın büyük yansısına neden olmuştu. Fas ve Tunus ortasında gerginliğe neden olan olay sonrası iki ülke de karşılıklı olarak büyükelçilerini geri çağırmıştı.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ebu Gayt, dün Kahire’de dışişleri bakanları seviyesinde gerçekleştirilen Arap Birliği toplantısı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, “Fas ile Tunus ortasında çıkan uyuşmazlığım çözüldüğünü” söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.