Ekonomist Selçuk Geçer, ağustos sonu dolar kestirimini açıkladı

Ünlü ekonomist Selçuk Geçer’den dolar kuru için yeni tahliller gelmeye devam ediyor. Para siyasetlerini eleştiren Geçer, dolar kuru için tekrar yüksek varsayımlarda bulundu.

Dolar için ağustos sonu beklentisini açıklayan Geçer, “Ağustos sonu eylül başı prestiji ile benim öngörüm 20 liranın üstünde bir dolar kuru tutabilirler” sözlerini kullandı.

“30 LİRANIN KIYISINA GELEBİLİR”

Kış aylarının sert geçeceğini vurgulayan Geçer, “Kur hareketleri açısından bakıldığında da sertleşmeye başlar. Ben yalnızca enflasyonun tesirinin kura uygulanmasıyla, dolar kurunun 30 liranın kıyısına gelebileceğini düşünüyorum” sözlerini kullandı.

“BİR ANDA DOLAR KURUNU 60-70 LİRA OLARAK GÖREBİLİRİZ”

Geçer, ilerleyen süreçte uygulanan para siyasetlerinin değişmediği takdirde doların üst fırlayacağını açıkladı.

Eğer bu siyasetlerinde ısrar ederlerse, direnirlerse kırılmanın yaşanacağını belirten Geçer, “Bu durum bizi 5 Nisan 1994’e götürür, dört beş katına kadar artışlar görürüz. Bir anda 17 olarak gördüğümüz dolar kurunu 60-70 lira olarak görürüz. Umarım o denli bir şey olmaz lakin bu işin yalnızca para siyasetleri ile yönetilmeyeceğini hala anlamış değiller. Yalnızca algı ve kelamla yönetilemezsin” diye konuştu.

“BU BU TÜRLÜ KALAMAZ, DEVAM EDEMEZ”

Enflasyon sayılarıyla ilgili kıymetlendirme yaparken bunun kura yansımasının 30-35 lira bandını bulacağını belirten Geçer, %80’e varan enflasyon için bunun sürpriz olmadığını da ekleyerek kelamlarını, “Zaten biz şu anda 30-35 lira aralığında dolar kuruna sahibiz fakat Türkiye’de en ucuz şey dolar. Bu bu türlü kalamaz, devam edemez” halinde tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.