Duhok’ta 9 sivili PKK öldürdü: Iraklı önder net konuştu

Irak Meclisindeki Sünni es-Siyade Koalisyonu Lideri Hamis Hançer, Duhok’ta sivillerin amaç alındığı akınla ilgili açıklama yaptı. Irak Meclisinde en geniş Sünni milletvekili sayısına sahip olan Hançer, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Duhok olayında sinsi bir terör örgütü oyunu olduğunu ve saldırıyı bölgedeki terör mafyalarının yaptığını söz etti. Terör mafyalarının ülke beşerinin canına kıyarak siyasi hedeflerine ulaşmak istediğini vurgulayan Hançer, ülkenin egemenliğinin korunması için Iraklıların tamamının birleşerek bu teröristlere karşı koymasını istedi. Irak hükümetinin terör ögelerine karşı aciz kalmasını esefle karşılayan Hançer, tüm hudutların terör ögeleri ve mafyalarından arındırılması gerektiğini kaydetti.

Duhok’a bağlı Zaho’da çarşamba günü yapılan atakta 9 kişi hayatını kaybetmiş, çok sayıda kişi de yaralanmıştı. Saldırıyı kınayan Türk Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin sivilleri maksat alan her akının karşısında olduğunu vurgulamıştı.

Diyarbakır Barosu’na inceleme

Diyarbakır Barosu idaresi hakkında inceleme başlatıldı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Irak’ın Duhok vilayetinin Zaho ilçesinde sivillerin vefatına neden olan akına ait Diyarbakır Barosu’nun Twitter hesabından “TSK’yı suçlayan” paylaşımlar yapıldığını belirledi. Başsavcılık, toplumsal medya paylaşımları nedeniyle Diyarbakır Barosu idaresi hakkında inceleme başlattı. Diyarbakır Barosu’ndan yapılan paylaşımda, “Kürdistan Federal Bölgesinin Zaho ilçesinde TSK’nın bombardımanıyla, içlerinde çocukların da olduğu siviller hayatını kaybetmiştir” sözlerine yer verilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.