Doğal ilaçlarla sinüziti tedavi edin

Sinüzit, soğuk algınlığına benzeri belirtilerle ortaya çıkar. Burun tıkanıklığı, ateş ve baş ağrısı görülebilir. Soğuk algınlığınız yahut alerjiniz varsa sinüs dokuları şişer ve tıpkı burnun içinde olduğu üzere daha fazla mukus üretmeye başlar. Lakin bu kanallar tıkanırsa, mukus içeride kalır ve virüs, bakteri yahut mantarların gelişmesini kolaylaştırır.

Sinüzit çoklukla iki ila üç hafta içinde (akut sinüzit) ilaca gereksinim duymadan zaten düzelir. Lakin bazen aylarca sürer (kronik sinüzit) ve ilaç tedavisi gerektirir.

Hastalığın seyrini kötüleştirmemek için çok kuru ortamlardan, dumandan, ani sıcaklık değişimlerinden ve soğuk havalardan kaçınmak gerekir.

Sinüzit önlenebilir mi?

Sinüzit, çok can sıkıcı olsa da kıymetsiz bir rahatsızlıktır. Lakin uygun halde tedavi edilmezse, epey önemli komplikasyonlara yol açar. Ayrıyeten, kronik hale gelmesi kolaydır ve kronikleştiğinde büsbütün kurtulmak çoklukla zordur. Bu nedenle, sinüslerin iltihaplanmasının şiddetini ve sıklığını azaltmaya yardımcı olan kimi tedbirler almak gerekir.

Burnunuzu soğuktan koruyun

Çoğu sinüzit, alerjik rinit yahut soğuk algınlığından sonra gelir. Bu nedenle, burun tıkanıklığını derhal tedavi etmek en yeterli tedbirdir. Burun tıkanıklığı durumunda, mukus sakinliğini önleyerek üst teneffüs yollarının özgür kalmasını sağlamak gerekir. Çeşitli ilaçlar yardımıyla burun tıkanıklığı açılabilir.

Bir yastık yardımıyla başı üstte tutmak, mevcut mukusun daha âlâ boşaltılmasına yardımcı olan öteki bir numaradır. Elleri sık sık sabun ve suyla yıkamak değerli bir önleyici önlemdir, bakteri ve virüslerin burnu ve münasebetiyle sinüsleri enfekte etmesini önler.

Üst teneffüs yolları için hakikat nemi sağlayın

Burun deliklerinin ve teneffüs yollarının kâfi formda nemlendirilmesi ile tahriş edici rastgele bir unsur daha kolay dışarı atılır. Bu, bakterilerin, virüslerin, mantarların yahut alerjenlerin daha derine nüfuz etmesini ve sinüsleri tahriş etmesini önleyecektir.

Deniz suyu bazlı solüsyonlarla sık yıkama, burun boşluklarından hem tahriş edici partiküllerin hem de fazla salgıların atılmasını sağlar. Farklı tuzlu su konsantrasyonlarına sahip iki tip çözelti vardır. Yüzde 0.9 tuza sahip izotonik çözelti, mukoza zarlarını açar ve nemlendirir, burun ve bronş salgılarını inceltir.

Yüzde 3 tuza sahip hipertonik çözelti ise ödemli hücrelerde bulunan fazla suyun geri çağrılmasını sağlar, böylelikle ağırlaşmış mukusu seyrelterek atılmasına yardımcı olur.

Alternatif olarak, yatıştırıcı eserlerle hazırlanmış buhar soluma da yardımcı olur. Ayrıyeten sıcak banyolar da mukoza zarlarında hakikat nem derecesini korur.

Ancak her şeyden evvel çok vakit geçirdiğiniz odaların havalandırılması ve nemlendirilmesi kıymetlidir.

Etkili bağışıklık sistemi

Bağışıklık sisteminiz sağlıklıysa, teneffüs yollarınız hastalıkalrla daha uygun baş eder ve sinüzite dönüşmelerini mahzurlar. Meyve ve sebzeler üzere vitamin ve mineral bakımından varlıklı birçok gıdayı yemek birinci adımdır. Propolis, çinko, C vitamini, meyan kökü ve ekinezya üzere eserlerle de bağışıklığınızı destekleyebilirsiniz. Bunlar bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmanın yanı sıra iltihap önleyici tesire sahiptir.

Bol bol su için. Bedende kâfi ölçüde su, bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için gereklidir. Ayrıyeten su, mukusun seyrelmesine ve hasebiyle atılmasına yardımcı olarak tıkanıklığı önler. Ebegümeci, nane ve papatya üzere sıcak bitki çayları da tüketilebilir.

Sorun anatomik olabilir

Tekrarlayan sinüzit ataklarının başlangıcı, anatomik kusurların yahut rastgele bir nazal polip varlığı nedeniyle de olabilir.

Bu durumlarda düzeltici bir müdahale kronik sinüziti geçirecektir.

Sinüzitin nedenleri

Sinüzitin en sık nedenleri, başta klasik soğuk algınlığı olmak üzere viral enfeksiyonlardır. Kronik bir forma yol açan ve vakitle astımla ilişkilendirilen alerjik rinit de sinüzitin nedenleri ortasındadır.

Burna yabancı cisimlerin girmesi üzere durumlar da sinüziti tetikleyebilir. Çocuklarda, enfeksiyonlara bağlı geniz eti büyümesi, mikroorganizmalar için bir rezervuar vazifesi gören ve tıkanıklığa neden olan öteki bir faktördür.

Komplikasyonların olmaması durumunda vaktinde teşhis edilirse, antibiyotik tedavisi ile sinüzit tesirli bir halde çözülür.

Açıkçası, şayet sinüzit alerji ile bağlıysa, tedavi farklı ilaçlar gerektirebilir.

Sinüzite karşı doğal ilaçlar

Sinüzit durumunda burun tıkanıklığı ve baş ağrısı üzere can sıkıcı rahatsızlıkları gidermemize yardımcı olan doğal tahliller vardır.

Buhar soluma

Buhar soluma, sinüsleri boşaltma tedavilerinin en klasik ve en eski tedavisidir. Ağrı, yüz kas gerginliği, tıkanıklık ve enfeksiyona karşı yararlıdır. Yalnızca bir kaba kaynar su dökün, aromatik otlar yahut uçucu yağlar ekleyin ve derin nefes alın.

İşte kimi tarifler:

Yaklaşık 3 cm taze kök alın ve daha küçük modüller halinde doğrayın. Onları bir bardak suda iki dakika kaynatın. Buharı içinize çekin, kendinizi bir havluyla örtün. Taze zencefiliniz yoksa, 2 çay kaşığı toz zencefili direkt kaynayan suya dökün.

Bir kasede iki yahut üç diş sarımsağı dövün ve bir çay kaşığı elma sirkesi ekleyin. Üzerine yarım litre kaynar su dökün ve buharı içinize çekin.

Yarım litre kaynar suya bir yemek kaşığı okaliptüs yaprağı ve bir yemek kaşığı kekik koyun. Sıcak buharı günde iki yahut üç sefer soluyun.

Masajlar

Yüze masaj yaparak ve ağrılı noktalara baskı uygulayarak tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Antiseptik tesire sahip çay ağacı yağıyla ağrıyan bölgelere 30 saniye boyunca kuvvetlice masaj yapabilirsiniz. Lakin göz etrafından kaçının.

Yarım çay kaşığı tarçın tozunu kâfi su ile karıştırarak bir hamur elde edin. Yüzün tıkalı sinüslere karşılık gelen bölgesine masajla uygulayın.

Sıcak duşlar

Sıcak duşlar, mukoza zarlarının tıkanıklığını gidermeye yardımcı olur. Uyanır uyanmaz sıcak bir duş alın, sabah sinüzit için en kritik vakittir.

Akşamları, yatmadan evvel, birkaç damla uçucu yağ ekleyeceğiniz uygun bir banyonun keyfini çıkarın. Lavantanın iltihap önleyici özellikleri vardır, ardıç ve biberiye ise çok mukus üretimini önlemeye yardımcı olur.

Bitki çayları

Karahindiba kökü ve meyan kökü toksinlerin yok edilmesi ve mukus seyrelmesi için harikadır.

Ayrıca iltihap önleyici tesire sahip zencefil çayı isim içebilirsiniz. 1 çay kaşığı taze rendelenmiş zencefil ve bir çay kaşığı balı bir bardak kaynar suya dökün. Günde 3-4 bardak için. Taze zencefil yokluğunda toz zencefil kullanın.

Çemen otu da sinüzit için düzgündür. Bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı çemen otu tohumu koyun ve 15 dakika demlenmesine müsaade verin. Günde 3-4 bardak için.

Sıcak kompres

Göz etrafı, yanaklar ve alnınıza yapacağınız sıcak kompresler, biriken mukusun atılmasına yardımcı olur. Ilık bir havlu kafidir, günde birkaç kere birkaç dakika ağrıyan bölgeye koymak rahatlamaya yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.