Cüneyt Arkın’ın ‘Maden’ sinemasındaki o sahnesi gündemde: ‘Burada cinayet işleniyor’

Birçok unutulmaz sinemaya imza atan ve unutulmaz karakterlere hayat veren Yeşilçam’ın ustası Cüneyt Arkın hayatını kaybetti. Arkın, 28 Haziran gece saatlerinde rahatsızlanarak Beşiktaş, Ulus’ta bulunan özel bir hastanede tedavi altına alındı. Eşi Betül Cüreklibatır ve yakınları hastaneye geldi. 85 yaşındaki oyuncu burada hayatını yitirdi.

Acı haber, tüm Türkiye’yi kısa müddette yasa boğdu. Pek çok ünlü isim, Arkın ile olan anılarını ve fotoğraflarını toplumsal medyadan paylaştı. Arkın’ın sinemaları ve hayat verdiği karakterler de tekrar gündem oldu.

‘MADEN’ SİNEMASINDAKİ O SAHNE YİNE GÜNDEMDE

Arkın’ın başrolünü Tarık Akan ile paylaştığı ve maden emekçilerinin çalışma şartlarının anlatıldığı 1978 üretimi Maden sinemasında yaptığı konuşma da toplumsal medyada en çok paylaşılan sahnelerden oldu.

“İşçiler birleşin” sloganıyla biten sinemada Arkın, maden sahibine karşı şu kelamları söylüyordu:

“Bu adamlar düzensizlik çıkararak işi ‘oldu bitti’ye getirmek istiyorlar. Arkadaşlar burada cinayet işleniyor. Ocaklarda kâfi önlem alınsa ölenlerimizin yüzde doksanı kurtulurdu. Başımızdaki uydurma sendikacılar toplu mukavelelerde alınan göstermelik kazanımlarla bizleri oyaladılar. Üstüne üstlük toplu kontrata ‘işçiler yerlere tükürmeyecek ve açığa işemeyecek’ üzere bizi küçülten unsurlar konulmasına müsaade verdiler. Yani ‘İşçiler hayvandır, önüne gelen yere işer, olmadık yere tükürür’ demeye getirdiler.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.