CHP’li yöneticiler hakim karşısına çıktı

Sezgin Baran Korkmaz ve holdingiyle ilgili CHP’nin dağıttığı ‘SaBıKa Holding’ broşürü nedeniyle yargılanan CHP’li yöneticiler hakim karşısına çıktı.

CHP Genel Merkezi tarafından kara para aklandığı, dolandırıcılık yapıldığı, rüşvet verildiği ileri sürülen Sezgin Baran Korkmaz ve holdingiyle ilgili bilgilerin yer aldığı ‘SaBıKa Holding’ başlıklı broşür hazırlanmıştı.

15 Ekim 2021’de Beşiktaş ve Beyoğlu’nda broşürleri dağıtan CHP’liler hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Soruşturma davaya dönüştü. Hazırlanan iddianame İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Davada yargılanan CHP İstanbul Vilayet Sekreteri Oğuz Kemal Yakar, CHP Vilayet Lider Yardımcısı Mert Bahçetepe, CHP Beşiktaş İlçe Lideri Beğenilen Fil birinci duruşmaya avukatlarıyla katıldı.

CUMHURBAŞKANINA HAKARET SUÇLAMASI

Davada yargılanan CHP üyelerine, Cumhurbaşkanına hakaret ve kamu görevlisine hakaret suçlamaları yöneltiliyor.

CHP Beşiktaş İlçe Lideri Beğenilen Fil savunmasında şunları söyledi:

*Siyasi faaliyetim için cürüm isnat edilmesi açıkça hukuka alışılmamıştır. Ülkemizin ana muhalefet partisinde ilçe lideriyim.

*Herkes için bedelli olan söz özgürlüğü parti üyeleri için de böyledir. Hukuk devleti unsuruyla bağdaşmadığı açıktır. Broşürün içeriğinde hata olarak tabir edilebilecek bir hakaret yoktur.

Yargılananlardan CHP Vilayet Lider Yardımcısı Mert Bahçetepe, “Broşürde yer verilen yolsuzluk argümanlarını takip etmek için burada değiliz. Umut ediyoruz ki o günler de gelecek. Mağdur sıfatıyla yer alanlardan biri affını isteyen Cumhurbaşkanı danışmanı lakin bizler buradayız. Cumhurbaşkanlığı makamı tenkitlere kalkan olarak kullanılamaz. Broşür dağıtmak, gerçekleri halka ulaştırmak hakkımızdır” dedi.

SUÇLAMA BANA KOMİK GELİYOR

CHP İstanbul Vilayet Sekreteri Oğuz Kemal Yakar ise “Yaptığımız faaliyet bir siyasi partinin sıradan faaliyetidir. Buradan Cumhurbaşkanına hakaret hatası çıkarmak bana komik geliyor” dedi.

Avukat Doğuşcan Aydın Aygün, duruşmada şöyle konuştu:

*Derhal beraat talebinde bulunuyoruz. Yargılanan sanıkların tamamı CHP yöneticisi, üyesidir. Dağıtılan broşür de siyasi propaganda, faaliyet çerçevesinde bir harekettir. Anayasada tabir özgürlüğü garanti altına alınır.

*Gerek cumhurbaşkanına hakaret gerek de kamu görevlisine hakaret suçlamaları, tabir özgürlüğünü kısıtlayan suçlamalar. Bildiride Erdoğan’a karşı bir bir hakaret yoktur.

Avukat İsmail Emre Telci de “Hangi aksiyonun, kimin tarafından kime karşı yapıldığıyla ilgili net bilgi yok. Kimi cümlelerin cumhurbaşkanına dair söylendiği tez ediliyor. İddianame usulen eksiktir. Rüşvet, yolsuzluk argümanları daima lisana getiriliyor lakin Türk yargısında bir hareket yok” diye konuştu.

İfadelerin akabinde duruşma ertelendi.

35. Asliye Ceza Mahkemesi, Canan Kaftancıoğlu hakkında birebir suçlamadan beraat kararı vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.