Borsa İstanbul, VİOP’taki buyruk ve süreç oranı datalarını yayımlayacak

Borsa İstanbul AŞ, Vadeli Süreç ve Opsiyon Piyasası’ndaki (VİOP) buyruk ve süreç oranının hesaplanmasına ve üyelerle paylaşılmasına karar verildiğini duyurdu.

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada, borsada artan süreç hacimleri, piyasalar ortası etkileşim, algoritmik ve yüksek frekanslı süreçlerin tesiriyle süreç sistemine girilen, değiştirilen ve iptal edilen buyruk sayısında beklenen bir artış gözlemlendiği bildirildi.

Dünya genelinde de borsadaki eğilimin teknolojik gelişmelerin tesiriyle bu istikamette olduğuna işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu kapsamda buyrukların izlenebilmesi, raporlanabilmesi ve tahlil edilebilmesi büyük kıymet kazanmıştır. Global borsalarda gerçekleşen süreçlere nispeten çok daha yüksek sayılara ulaşan buyrukların değerlendirilmesinde buyruk ve süreç oranının birincil gösterge olarak öne çıktığı, çeşitli yaklaşım ve tekniklerle bu oranın hesaplandığı gözlemlenmektedir. VİOP’ta buyruk ve süreç oranı datalarının hesaplanmasına ve üyelerle paylaşılmasına karar verilmiş olup, kelam konusu bilgiler hesap-sözleşme bazında bu 16 Eylül’den itibaren günlük olarak ‘connect’ sistemine yüklenecektir.”

Açıklamada, buyruk ve süreç oranının hesaplamasında girilen, değiştirilen ve iptal edilen tüm buyruklarla özel süreç bildirimleri hariç tüm süreçlerin dikkate alındığı vurgulandı.

Yatırımcıların buyruk ve süreç hareketleri ve risklerini gerçek vakitli takip edilebilmesi için üyelerin de kendi sistemlerinde gerekli altyapıya sahip olması gerektiği belirtilen açıklamada, ayrıyeten buyruk ve süreç oranı datalarının Borsa İstanbul tarafından sağlanacak datalarla denetim edilmesinin beklendiği söz edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.