BMGK, Kıbrıs’taki Barış Gücü’nün vazife mühletini uzattı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nda (BMGK), Kıbrıs Adası’nda 31 Temmuz’da sona erecek BM Barış Gücü misyonunun görev mühleti Ocak 2023’e kadar uzatıldı.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, New York’taki BM Genel Merkezi’nde toplanan Güvenlik Kurulu üyeleri, Kıbrıs’taki BM Barış Gücü’nün vazifesini, 3 Ocak 2023’e kadar 6 ay daha uzatma kararı aldı.

“Kıbrıs’taki durum” gündemiyle toplanan BMGK’de, oylama sürecinin akabinde kurulun periyot lideri Brezilya Büyükelçisi Ronaldo Costa Filho, İngiltere’nin hazırladığı karar taslağının kurulun tüm üyelerinin (15 ülke) onayını aldıktan sonra oy birliğiyle kabul edildiğini duyurdu.

Kabul edilen karar metninde, “27 Ocak’ta alınan 2618 numaralı bir evvelki Kurul Kararına nazaran 31 Temmuz’da dolacak olan Kıbrıs’taki BM barış misyonunun görev mühleti, gelecek ocak ayına kadar devam edecektir” sözü yer aldı.

Kıbrıs’taki BM Barış Gücü, 1964 yılında Güvenlik Kurulu’nun kararıyla 796 askeri ve 65 polis işçisinden oluşan bir güçle kurulmuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.