Birleşik Arap Emirlikleri 20 adet TB2 aldı

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) savunma alanında kıymetli bir ticarete imza attı. Bu ay içinde BAYKAR Teknoloji üretimi 20 Bayraktar TB2 tipi silahlı insansız hava aracının (SİHA) BAE’ye teslim edildiği açıklandı. Reuters’in iki Türk kaynağa dayandırdığı habere nazaran, Türkiye ile bağlantıları olağanlaştıran BAE, BAYKAR Teknoloji’den 20 Bayraktar TB2 satın aldı. BAE’nin önümüzdeki periyot daha fazla SİHA alabileceği belirtiliyor.

120’YE ÇIKACAK

BAE halihazırda Bayraktar TB2 SİHA’lar için bir müddettir Türkiye ile görüşme yürütüyordu. BAE ile yapılan görüşmeler sürecinde 20 Bayraktar TB2 SİHA’nın tesliminin hızla gerçekleşmesi kararlaştırıldı. Bu kapsamda SİHA’lar eylül ayının başında BAE’ye teslim edildi. Öbür bir üst seviye Türk yetkili de Türkiye’nin BAE’ye SİHA teslim ettiği haberini doğruladı ve BAE’nin daha fazlasını talep ettiği bilgisini verdi. Bu kapsamda gelecek devir BAE’ye toplamda 120 Bayraktar TB2 SİHA’nın teslimi gündemde.

24 ÜLKEYE İHRACAT

BAYKAR Teknoloji CEO’su Haluk Bayraktar, Bayraktar TB2’lerin satıldığı ülke sayısının 24’e yükseldiğini açıklamıştı. BAE’nin yanı sıra birçok ülkeden de Bayraktar TB2’lere büyük ilgi ve talep var. Halihazırda Bayraktar TB2 satın almış ülkelerin sonuçlardan çok şad oldukları ve ek talepte bulundukları belirtiliyor. Suudi Arabistan’ın da Bayraktar TB2 almak ve ülkede üretim için fabrika kurulmasını istediği, BAYKAR’ın bu teklifi değerlendirdiği tabir ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.