Bir ayda tam 60 bin kaçak göçmen yakalandı

Hükûmetin, kaçak göçle çabası kapsamında son devirde sıkılaştırılan kontrollerden, başta İstanbul olmak tüm Türkiye’de olumlu sonuçlar alındı.

İçişleri Bakanlığı verilerine nazaran ocak başından mayıs ayına kadar geçen beş aydan fazla müddette İstanbul’da 25 bin civarında düzensiz göçmen yakalanırken, kontrollerin artırılmasından sonra yalnızca bir ayda İstanbul’da yakalanan kaçak göçmen sayısı 60 bini buldu. Türkiye’ye kaçak yollardan gelen göçmenlerin ülkelerinden kaçış sebepleri de değişmeye başladı.

Özellikle Suriye ve Afganistan’dan kaçanların büyük kısmı artık ekonomik sebeple Türkiye’ye geliyor. İçişleri Bakanlığı kaynakları “Örneğin, Türkiye’nin Suriye hududunda oluşturduğu inançlı alanlardan artık göç almıyoruz. Fakat Şam ve Halep’ten göç geliyor. Bu da ekonomik göç. Daha yeterli koşullarda yaşamak için iş bulabilmek gayesiyle geliyor. Ancak bunlara müsaade edilmiyor. Artık süreksiz muhafaza kabul edilmiyor” dedi.

SINIRDA ÖNLEMLER HAD SAFHADA

Afganistan ve Pakistan kökenli sistemsiz göçmenlere karşı Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinden Hakkâri’nin Yüksekova ilçesine kadar uzanacak 560 kilometrelik duvarın tamamlanması için de çalışmalara sürat verildi. Duvarın yaklaşık 200 kilometrelik kısmı tamamlandı, İran hududunun kalan kısmının de büyük oranda bu yıl sonuna kadar bitirilmesi planlanıyor. Hudutlarda dört evreden oluşan önlem uygulandığını belirten İçişleri Bakanlığı kaynakları, “Kara Kuvvetleri hudutları koruyor. Art alanda ikinci ve üçüncü müdafaa çizgileri oluşturuldu. Asker çizgisinin ardında özel harekât, jandarma ve korucular var. Daima İHA’lar uçuruluyor. Hudut entegre sistemi ile yüzde 90 oranında kaçak geçişler önleniyor. Tüm önlemlere karşın, Türkiye’ye kaçak geçişler oluyor. Bu sefer yurt içindeki önlemler devreye sokuluyor. Koordinatör valilik sistemi oluşturuldu. Birlikte planlama yapılıyor. Havaalanlarında risk tahlil üniteleri kuruldu. Ellerinde vize olsa bile gelenlerin tahlilleri yapılıyor, vize müddetleri dolunca ülkeden çıkış yapıp yapmama durumları tahlil ediliyor. Oturma müsaadeleri ile ilgili yeni önlemler de devreye sokuldu” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.