‘Beyaz altın’ın sofralara uzanan seyahati başladı

Çorum’un Osmancık ilesinde çeltik ekimine başlandı. “Beyaz altın” olarak isimlendirilen pirincin sofralara ulaşması için çiftçiler, sabırla çeltik ekimine başladı. Çeltik tohumu eken çiftçiler, evvel tarlalarındaki ‘keşan’ ismini verdikleri alanları, tarım aletleri yardımıyla ekim için hazırlıyor. Daha sonra hazırladıkları keşanların içine su salarak bütün tarlanın su tutmasını sağlayan çiftçiler, tarlalar bataklık haline gelince çeltikleri saçarak toprakla buluşturuyor.

Suda eriyen oksijeni kullanarak gelişimini sürdüren çeltik bir mühlet sonra hastalıklara karşı ilaçlanırken, yabani otların istilasına uğramaması için temizlikten geçiriliyor.

5 AY SONRA HASAT EDİLECEK

Yetişmesi ve başak olgunluğunu yaklaşık 5 ayda tamamlaması beklenen çeltik için çiftçiler daima olarak tarlaların su altında kalmasını sağlayacak. Belli olgunluğa erişecek çeltikler daha sonra biçerdöverlerle hasat edilerek kurutuluyor. Son basamakta pirinç fabrikalarına satılan çeltikler, özel bir uğraş ile kabuklarından ve kepeklerinden ayrılıp pirinç haline getiriliyor.

YILDA YAKLAŞIK 30 TON ÜRETİLİYOR

Osmancık ilçesinde yılda 25 ila 30 bin ton üretilen pirinç, binlerce ailenin de geçim kaynağını oluşturuyor. İlçede üretilen “Osmancık97” pirinci ülkedeki pirinç muhtaçlığının yüzde 5’ini karşılıyor. Osmancık’ın değerli gelir kaynaklarından birisi olan çeltik ilçede “pırlanta” ya da “beyaz” olarak anılıyor.

“OSMANCIK PİRİNCİ TÜRKİYE’DE VE DÜNYADA BİR MARKA”

Vilayet Besin Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı, Osmancık pirincinin Türkiye’de ve dünyada bir marka olduğunu söyleyerek, “Çeltikle ülke iktisadına katkı sunuyoruz. Türkiye’nin en değerli akarsularından Kızılırmak ilçemizden geçiyor. Kızılırmak boyunca 80 bin dekara yakın alanda çeltik ekimi yapılıyor. Çorum çiftçisi her yıl yaklaşık 56 bin ton çeltik üretimi gerçekleştiriyor” dedi.

“TARLALARIN TESVİYESİNİN ÇOK GÜZEL OLMASI LAZIM”

Çeltik üretiminin çok güç ve zahmetli bir biçimde gerçekleştiğini anlatan Sarı, “Mayıs içerisinde tarlalar hazırlanıyor. Hazırlık içinde makul kademeler var. Tarlaların tesviyesinin çok yeterli olması lazım. Eğimin ve suyun tarlanın her tarafında eşit olması gerekiyor. Homojenliğin sağlanması gerekiyor. Sürümü ve paklığı yapıldıktan sonra tarlalara su veriliyor. Tarlalardaki suyun tapanla tesviyesi yapılıyor. Yeri küçük olan çiftçilerimiz ekimi elleriyle yaparken büyük parsellerde ise makine ile ekim yapılıyor” tabirlerini kullandı.

“ÇELTİĞİMİZDE KİMYASAL VE KALINTISI YOK”

“1950 yılından bugüne kadar Çorum’da çeltik ekimi yapılıyor. Artık çeltik ekimi profesyonel formda yapılıyor” diyen Sarı, şunları kaydetti: “Üreticilerimiz emeklerini esirgemiyor. Ortalama 800 kilo üzerinde randıman alınıyor. Bizim eserlerimizde kimyasal ve kalıntı yoktur. Zira çiftçilerimiz şuurlu kendi tüketmediği eseri üretmiyor. Vilayet Besin Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak çiftçilerimize yönelik eğitimlerimizde bu mevzularda üreticilerimizi uyarıyoruz. Dönem başlangıcından hasat mevsimine kadar çiftçilerimizi daha verimli üretim konusunda gerekli bilgilendirme ve eğitimleri yapıyoruz.

Pandemi nedeniyle dünya 2 yıldır besin temini noktasında meseleler yaşıyor. Tedarik zincirinde üretimde aksamalar yaşanıyor. Besinin ehemmiyetini herkes anladı. Bir elbise alırız 5-10 yıl giyebiliriz. Fakat her gün üç öğün yemek yememiz lazım. Gayemiz, ünite alandan en fazla randımanı ve kaliteli sağlıklı eseri alabilmek. İnşallah bir olumsuzluk olmadan ekim dönemi üzere hasat dönemi da geçekleştiririz. Bu sayede hem ülke hem Çorum iktisadına katkı sunacaklar. Çorum’da çeltik üreticilerinin yüzde 80’i Osmancık çeşidinin ekimini yapmaktadır. Uzun tanesi, pişmesi, aroması istikametinden tüketiciler tarafından da aranan bir çeşit. 20 yıldır Osmancık ekimi yapılıyor.”

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.