Bayramda tatile çıkabilen vatandaşların oranında büyük düşüş

Bu yıl iki kişilik en ucuz tatilin bile 15-20 bin TL’den başlaması, bayramda tatile çıkabilen vatandaşların oranında yüzde 50 düşüşe neden oldu. Tatile çıkabilen de lokasyon değiştirmek ve geceleme sayılarını azaltmak durumunda kaldı.

Yarın bitecek olan 9 günlük bayram tatilinde, otellerin ne kadarını yerli turistlerin doldurduğu aşikâr olmaya başladı.

Bu yıl iki kişilik en ucuz tatilin bile 15 bin TL’den başlaması, tatile çıkabilen vatandaşların oranında yaklaşık yüzde 50 düşüşe neden oldu.

Sozcu.com.tr’ye konuşan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Lider Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu, “Bu bayramda çabucak hemen tüm bölgelerde doluluklar âlâ lakin iç pazarda gerileme var” dedi.

Bülbüloğlu, “Bu yıl fiyatlar yüzde 50-100 aralığında arttı. Münasebetiyle alım gücü artık bu artışlara yetmiyor. Bu yüzden iç pazarın ağır olduğu bölgelerde yerli turist doluluğu düştü. Geçen yıl bir tesiste 20 oda Türk konuk varsa, bu bayramda 10 oda var” diye konuştu.

‘İSTANBUL’DA TATİLE ÇIKAMAYAN BOĞAZ’A KOŞTU’

Bayramın birinci günlerinde İstanbul Eminönü’nde, daha evvelki bayramlarda görülmeyen bir kalabalığın olması dikkat çekmiş; 700 kişilik deniz otobüsüne 1000 kişi binmişti.

İstanbul’daki bu yoğunluğu, vatandaşın tatil yapamamasının bir göstergesi olarak niteleyen Bülbüloğlu, şöyle devam etti:

“Bu bayram İstanbul’da Boğaz tipine çıkmak isteyenler inanılmaz kalabalıklar oluşturdu. Zira tatile çıkamadı beşerler. Güney Ege’ye gitse yalnızca akaryakıt 5 bin TL tutuyor. O denli bir bütçe yok. Geçen yıl otellerin neredeyse tamamı Türk konuklarla doluydu. İç pazar çok önemli bir büyüme oluşturmuştu. Bu sene o denli değil.”

Sektör temsilcilerinin aktardığına nazaran, bu yıl iç pazar tarafındaki boşluğu öbür pazarlar doldurmuş durumda.

Bu yıl Güney Ege’yi domine eden pazarın İngiltere olduğunu, bunun dışında İsveç, Danimarka, Polonya’dan gelen turistlerin de geçen yıla oranla değerli ölçüde arttığı tabir ediliyor.

TATİLE ÇIKANIN DA KALIŞ MÜHLETİ AZALDI

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Lideri Burhan Sili ise, Akdeniz’de bir yıldızdan beş yıldıza her gelir kümesine hitap eden tesis bulunmasının talep tarafında avantaj oluşturduğunu, lakin ortalama kalış gün sayılarının azaldığını söyledi.

“Bu bayramda ortalama yüzde 80 oranında doluluk var. Bu talebin yüzde 25-30’u yerli turistten geldi” diyen Sili, “Fiyatlar arttığı için ülke genelinde yerli turist tarafında azalma var. Lakin Akdeniz, başka bölgelerle kıyaslandığında çok farklı gelir kümelerine hitap etmesiyle öne çıkıyor. Bu nedenle talepteki canlılık normal” diye konuştu.

Sili ayrıyeten, kalış gün sayılarında azalma olduğunu, bir hafta tatil yapanın 4-5 güne, 4 gün tatil yapanın ise 3 güne düşürdüğünü; geceleme sayılarındaki net düşüşün ağustos sonunda muhakkak olacağını lisana getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.