Bakan Murat Kurum’dan kira düzenlemesiyle ilgili yeni açıklama

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, CNN TÜRK canlı yayınında Hakan Çelik’in sorularını yanıtladı. Kurum’un açıklamalarından öne çıkanlar şu halde:

  • Türkiye’de alt gelir kümesine da, orta gelir kümesine da hitap eden konutlarımız var. Bugün konutunuzun kira pahası, rayiç pahasının 20 yıllık bedeli olabilir azamî. Kanun bunu tanım ediyor. Kiracınıza açıklanan yıllık TÜFE ortalamasının üzerinde artırım yapamazsınız. Bir de güncelleme konusuna gelirsek, her yıl TÜFE ortalamasının dışında bir güncelleme yapamazsınız. 5 yılda bir de sizin kira bedeliniz düşük kaldıysa konut sahibi vatandaş bu kontratını yenileyebilir.

“TÜFE SAYILARININ ALTINDA BİR DÜZENLEMEYİ ÇALIŞIYORUZ”

  • Bu duruma uymayan kira kontratları aslında kanuna uymayan, kimi fırsatçılar var. Bu kanuna uymuyor, net. Kiracılarımız bu durumu mahkemelere taşıyabilirler. Bu türlü bir durum kelam mevzusuysa bize de bildirsinler. Bizler bunun takibini yapıyoruz. Her türlü türel süreci başlatırız. Kanun ortada. Biz istiyoruz ki vatandaşımız bu noktada, dayanak olalım, tahlil bulmak ismine 4 bakanlık bir çalışma yürütüyoruz. Aslında işin özeti mesken sahibini de huzursuz etmeyecek, kiracımızı da memnun edecek. TÜFE sayılarının altında bir düzenlemeyi çalışıyoruz. 10-15 gün içinde de Sayın Cumhurbaşkanımız açıklayacaktır. Bu çalışmayı yapıp vatandaşımıza dayanak olmaya devam edeceğiz.

SALDA GÖLÜ AÇIKLAMASI

  • Biz projeye başlamada evvel gölün kıyısına kadar araçların park ettiği imgeleri de gösterdik. Kıyıdaki çöpleri, barakaları gösterdik. Sizler, Sayın Emine Erdoğan hanımefendi bizim sevincimize ortak oldunuz. Gelinen süreçte biz projenin büyük bir kısmını tamamladık. Salda Gölü’nün kıyısına artık araçlar gelmiyor. 2 kilometre ileride araçlarını park ediyor vatandaşlarımız. NASA’daki imgelere benzeyen kumsalımızı, gölümüzü koruyoruz.

ATATÜRK HAVALİMANI TARTIŞMASI

  • Atatürk Havalimanı’nda doğu batı tarafındaki pist kalıyor. Öbür piste ise bir millet bahçesi yapıyoruz. Tek pist devam edecek. Afet vaktinde hizmet verecek. Kargo uçuşları yapılmayacak. Terminallerin hepsi kalacak. Bu binaları restore ederek fuar alanına çevireceğiz. Robotik alanlar oluşturacağız. Çocuklar gelip deneyler yapacak. Konut imarına mutlaka açılmayacak. Hangarlar korunacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.