Babadağ’dan yamaç paraşütüyle havalandı, 6,5 saatte Antalya’ya indi

Muğla’nın Fethiye ilçesi Babadağ’dan yamaç paraşütü ile havalanan Akif Emre Gürer, 143 kilometre yol katedip, Antalya’nın Konyaaltı kıyısına iniş yaptı.

Yıldız Teknik Üniversitesi Metalurji ve Gereç Mühendisliği eğitimi sırasında yamaç paraşütüyle tanışan ve 13 yıldır profesyonel eğitmen olarak uçuşlara katılan Akif Emre Gürer, 1965 metre yükseklikteki Fethiye Babadağ’dan havalandığı yamaç paraşütüyle, 6,5 saat süren 143 kilometrelik uçuşunu Antalya Konyaaltı kıyısında tamamladı.

Uçuşu mühletince go-pro kamerasıyla o anları görüntüleyen Akif Emre Gürer, şunları söyledi:

“Babadağ-Konyaaltı ortasındaki uçuşum kilometre açısından çok uzun olmasa da zorluk olarak ileri düzeydeydi. Bunun nedeni ise uçuş rotasının daha evvel pek denenmemiş olmasıydı. Çeşitli bölgeler ve irtifalarda farklı rüzgar şartlarına sahip olması, birtakım yerlerde önemli türbülanslı hava bulunması ve dağlarda zarurî iniş yapılması gereken yerlerin bulunmaması, bulunsa bile ulaşımın çok güç olması uçuşun riskli taraflarıydı.”

“Beydağları dağ sırası üzerinde yakaladığım termik akımın yardımıyla da paraşütümü 3 bin 900 metreye çıkardım. Bu dağ sırasının tepesi 3 bin metre. Termik akım, dağları geçmemde büyük yardımcı oldu.”

Uzun uçuşun en değerli detayının termik olarak isimlendirilen yükselen sıcak hava akımlarını yakalayarak paraşütünün irtifasını yükseltmek olduğunu aktaran Gürer, “Uzun ara uçuşlarımızda termik akımı kuşlar üzere kullanıyoruz. 2020 yılında yabancı bir paraşütçü arkadaşım Tahtalı Dağı’ndan kalkıp, Ölüdeniz’e inmişti. Ben de Babadağ’dan Tahtalı’ya gitmeyi düşündüm. Sonra rotamı Konyaaltı Kıyısı olarak belirleyip, uçuşun planlamasını yaptım. Evvelki yıllarda da denemelerim olmuştu. Hava muhalefeti uçuşu tamamlamama müsaade vermemişti” sözünü kullandı.

DÜNYA REKORU 613 KİLOMETRE İLE ABD’DE

Yamaç paraşütü uzun aralık disiplininde dünya rekorunun ABD Teksas bölgesinde yapılan 613 kilometrelik uçuşla ABD’li bir atlete ilişkin olduğunu kaydeden Gürer, “Türkiye rekoru ise Ankara’dan Mersin’e 9 saat süren, 368 kilometrelik uçuşla Hüseyin Tanrıverdi ve Serdar Tur’a ilişkin. Bu uçuşun bölgesel zorlukları haricinde rekor özelliği yok” dedi. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.