Araplara gül veren AKP’li lidere reaksiyon: Kentimizde mülteci biziz

Trabzon’da Körfez ülkelerinden gelen turistlerin sayısının fazlalığı nedeniyle Arapça tabelaların artması ve kentin Araplara nazaran şekillendirilmesi toplumsal medyada gündem olmuştu. Reaksiyonlara karşı Arap turistlere gül dağıtan AKP Ortahisar İlçe Lideri Selaattin Çebi’ye Trabzonlu bir vatandaş, “Şehrimizde mülteci biziz” kelamlarıyla reaksiyon gösterdi.

Her yıl Körfez ülkelerinden Trabzon’a gelen turistlerin sayısı bu yıl Ekim ayından itibaren 324 bin 170’e ulaştı. Kentin merkezine ve turizm bölgelerine asılan Arapça tabelalar, konut satışları ve Araplara tanınan imkan ve öncelikler toplumsal medyada tartışmalara neden olmuştu.

Bir taraf Trabzon’un Arabistan’a döndüğünü, sistematik biçimde Trabzon’un demografik yapısının değiştirilmeye çalışıldığını lisana getirmiş, öteki taraf ise iktisat açısından Arap turistlerin kentin can suyu olduğunu savunmuştu. Arap turistler bu tartışmalara dahil olmuş, “Alışacaksınız” yorumları yapmıştı.

“ŞEHRİMİZDE MÜLTECİ BİZİZ”

Bu tartışmaların gölgesinde Trabzon Meydan Parkı’nda Arap turistlere gül dağıtan AKP Ortahisar İlçe Lideri Selaattin Çebi, Trabzonlu bir vatandaşın yansısıyla karşılaştı.

Parti idaresiyle birlikte Arap turistlere gül dağıtan Çebi’ye vatandaş, “Şehrimizde mülteci biziz” diyerek reaksiyon gösterdi. Çebi vatandaşa “Şehrin asıl sahibi sizlersiniz” biçiminde cevap verdi.

Tepkisini sürdüren vatandaş, “Hayır sahibi olmadık artık, ben 64 yaşındayım…” dedi. “Şehrin asıl sahibi sizlersiniz” yanıtını yineleyerek vatandaşın yanından ayrılmak isteyen Çebi’ye vatadaş “Değiliz, değiliz” diyerek seslendi.

“ALGI OPERASYONU YAPILIYOR”

Bu diyaloğun akabinde Arap turistlere gül vermeye devam eden Çebi, Arap turistlerle ilgili tenkitleri algı operasyonu olarak kıymetlendirdi.

Çebi, “Şehrimizde görmekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Tabi turizm Türkiye için büyük bir nimet, turistleri bizim için velinimet. Bölgemizin iktisadına, istihdamına büyük katkıları var. 2022 yılında turizmden yaklaşık 35-40 milyar dolar gelir bekliyoruz. Vakit zaman toplumsal medyada ve basın organlarında algı operasyonları yapıldığını görmekteyiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.