Apple Bu Kararla iPhone Kullanıcılarını Baya Kızdıracak! Reklam Gösterimlerinde Yeni Devir Başlıyor

Apple iPhone aygıtları için reklam genişletme kararı aldı. Bugünkü reklam çalışmaları ise iPhone, iPad ve Mac’teki uygulama mağazası App Store’un yanı sıra News ve Stocks (Borsa) uygulamalarının içindeki manzaralı reklamlardan oluşuyor. Ayrıyeten App Store’da Google gibisi arama ağı reklamları da bulunuyor.

KULLANICILARI BAYA KIZDIRACAK

Ancak bu şirkete kâfi gelmedi. Apple yeni reklamlar için harekete geçti. Şu sıralar iPhone 14 için çalışmalarını sürdüren Apple, savlara nazaran reklamları iPhone ve iPad’inizin yeni alanlarına gerçek genişletmeye hazırlanıyor.

REKLAMLAR DAHA DA ARTACAK

Bloomberg’den Mark Gurman’ın haber bültenine nazaran Apple, Haritalar’da arama ağı reklamlarını dahili olarak test etti. Bu reklamların, bir restoran, mağaza yahut yakındaki öteki işletmeler için arama yaptığınızda teklifler çıkarabileceği söylendi.

AKTİF OLARAK BENZERİNİ UYGULUYOR

Öte yandan aslında Apple, App Store’da benzeri bir reklamcılık modelini etkin olarak uyguluyor. Uygulama geliştiriciler, kullanıcılar “bulmaca oyunları” yahut “fotoğraf düzenleyici” üzere muhakkak bir kelimeyi aradıklarında kendi uygulamalarının tanıtılması için ödeme yapabiliyor. Haritalar’daki reklamlar da buna misal bir biçimde çalışabilir. Yani işletmeler, kullanıcılar muhakkak tabirleri aradıklarında arama sonuçlarının en üstünde görünmek için Apple’a ödeme yapabilir.

FİYATLAR DÜŞECEK Mİ?

Mark Gurman, “iPhone üreticisinin sonunda arama ağı reklamlarını Haritalar’a getireceğine inanıyorum. Ayrıyeten muhtemelen onları Apple Books ve Apple Podcast’lere de ekleyecek.” tabirlerini kullandı. Gurman, Apple TV+ için de bir reklam argümanı ortaya atarak, şirketin, hem Netflix hem de Disney+’ın bu yılın sonuna kadar yapmayı planladığı daha düşük fiyatlı lakin reklamlı bir plan oluşturmayı tercih edebileceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.