Antalya’da ekmeğin içinden fare çıktı

Antalya’nın Kepez ilçesinde, ailesiyle pikniğe giden Alihan Taş, marketten 5 ekmek aldı.

Daha sonrasında piknik alanına varan aile, hoş bir gün geçirmek istedi.

Aileden Taş’ın eşi, emeği yemek için böldüğünde karşılaştığı görüntü karşısında şaşkına döndü.

Aile markete gidip olayı anlattı

Ekmeğin ortasında telef olmuş farenin bir kısmını gören Taş ve ailesi, markete gidip olayı anlattı. Aynı vakitte Taş,  Alo 174 Besin Hattı’na ekmeğin fotoğraf ve görüntülerini atarak şikayette bulundu.

İşletmenin deposunda fare pislikleri bulundu

Şikayet sonrası kelam konusu işletmede İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü takımları kontrol gerçekleştirdi. Yapılan incelemede işletmenin un deposunun art kısmında fare pislikleri, ekmek fırının art kısmında yerde el imali fare kapanı tespit edildi.

Alihan Taş işletmeye dava açtı

İşletmeye cezai süreç uygulanırken, raporları talep eden Taş avukatıyla birlikte markete maddi ve manevi tazminat davası açtı.

“Şok olduk, mağduruz”

Yaşadıklarının hala şokunda olduğunu lisana getiren Alihan Taş, ekmeğin içinden fare çıkmasına mana veremediğini ve olay sonrası Alo 174 Besin Hattı’na şikayette bulunduğunu anlattı.

Mağdur olduklarını söz eden Taş, “Şok olduk. Mağduruz. Bu türlü bir olayın oburlarının başına gelmesin istiyoruz. Marketlerin kontrollerinin sıklaştırılmasını istiyoruz.” dedi.


“Artık ekmek almayı bıraktım”

Ekmeği bölen eşinin yeni doğum yaptığını ve yaşadığı olay yüzünden sütten kesildiğini ileri süren Taş, “Eşim görür görmez midesi bulanıp kusmaya başladı. 1-2 hafta boyunca hastanelere gittik. Daha yeni doğum yapmıştı. 2,5 aylık oğlumuz var.

Eşim yemek yemeyince ister istemez oğlum sütten kesildi. Mağduriyetimiz var, kabul edilemez bir olay. Artık ekmek almayı bıraktım. Ekmeği kaynanam yapıp gönderiyor, onu yiyoruz. Daha olayın şokunu üzerimizden atmış değiliz.” sözlerini kullandı.

“Bu olay müvekkile madden ve manen ziyan vermiştir”

Yaşananlar sonrası müvekkilinin maddi ve manevi ziyan gördüğünü belirten Taş’ın avukatı Eyüp Yıldırım ise, tazminat davasının yanı sıra savcılığa da cürüm duyurusunda bulunduklarını ve olayın kamu sıhhati açısından bir cürüm teşkil ettiğini söyledi.

İHA’nın haberine nazaran; tüketicinin korunması hakkındaki kanunun tüketiciye imtiyaz tanıdığına dikkat çeken Yıldırım, şu kelamları söyledi;

“Bu olay müvekkile madden ve manen ziyan vermiştir. Eşi, ağabeyi, ağabeyinin eşiyle pikniğe gittiklerinde yaşadıkları tiksindirici olay sonucunda hepsi ruhsal olarak olumsuz etkilenmişlerdir.

Bunun bir karşılığı olmalıdır ve bu zati kanunda manevi tazminat olarak karşımıza çıkmakta. Biz de bu davayı açtık ve umuyoruz ki adalet tecelli edecektir.

Tüketicilerin bu türlü durumlarda hak aramalarını sürdürmesi gerekiyor. Gerek hakem heyetleri, gerek tüketici mahkemeleri ve vekilleri aracılığıyla tüzel dayanak alarak süreci takip etmeleri yargılama açısından tesirli olacağına inanıyoruz.

Bu usul olayların daha evvel de yaşandığını görüyoruz. Bizim hedefimiz bu ve buna misal olayların bir daha yaşanmaması. En faal kontrol düzeneği olan vatandaşın bu formda hak arayışına girmesiyle azaltılacağı inancındayız.

Umuyoruz ve biliyoruz ki; halk bu bahiste daha da bilinçlenirse bu hususta olumlu sonuçlar alacağız.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.