Altılı masanın seçim sonrası yol haritasındaki belirsizlik

2023’te yapılacak seçimlere az bir vakit kaldı.

Muhalefet partilerinin oluşturduğu altılı masa, seçimleri kazanması durumunda parlamenter sisteme döneceğini daha evvel açıklamıştı.

Parlamenter sistemin yanı sıra başka hususlarla ilgili ne yapacağı merak edilen altılı masanın önüne çeşitli sorular geliyor.

Bunlardan kimileri, İstanbul Mukavelesi, sığınmacı sorunu, baskın seçime hazırlık ve partilerin ön protokol hazırlayabilmesi oldu.

Özellikle İstanbul Kontratı ve sığınmacı problemi konusunda altılı masadaki görüş ayrılıkları saklanmıyor.

Hal bu türlü olunca bu sıkıntıların tahlili masada çatlak oluşturabilir.

“Göç sorunu, iktisat ve parlamenter sistem için çalışıyoruz”

Cumhuriyet’in haberine göre Demokrat Parti kaynakları, ön protokol çalışması olup olmayacağına ilişkin “İktidarın yol haritası olarak değerlendireceğimiz bir çalışma yapılacak. İktidara geldiğimizde farklı görüşler olarak uzlaşmış ve yönetmeye hazır olacağız. Göç sorunu, iktisat ve parlamenter sistem için çalışıyoruz. Biz bu üç ana başlığa odaklanarak tahlil buluyoruz” yorumunu yapıyor.

“Sorunlarla nasıl uğraş edileceğine dair de bir protokol yapılacak”

Saadet Partisi kurmayları da “ülkenin nasıl yönetileceği” ve “sorumluluk paylaşımına” yönelik çalışmaların yapılacağını aktararak, “Güçlendirilmiş parlamenter sistem öncesi muhakkak bir mühlet geçecek. Bu süreç parlamentoda işleyecek. Problemlerle nasıl gayret edileceğine dair de bir protokol yapılacaktır” değerlendirmesini yapıyor.

Gelecek Partililer de “ortak seçilecek adayın partilerin belirlediği unsurlarla hareket edeceğini” söylüyor.

“İstanbul Kontratı bizim için kıymetli bir konu”

Saadet Partisi kurmayları, “İstanbul Kontratı bizim için kıymetli bir mevzu. Tüm teknik boyutlarıyla masaya yatırdığımızda, bayan cinayetlerinin önlenmesi noktasında herkesin mukaveleye atfedilen kıymetin sağlanacağı formülleri üretilebileceğini düşünüyoruz. Şimdi bunu konuşmadık lakin bütün bu kriz alanlarının rahatlıkla çözüleceğini düşünüyoruz” görüşünü kaydediyor.

“İttifaklarda herkes birbirinin telaşına nazaran hareket edecektir”

CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu’nun İstanbul Sözleşmesi’ni yürürlülüğe koyacağına yönelik vaadini kıymetlendiren Saadet Partililer, “Her parti iktidara geldiğinde yapacaklarını vaadeder. İttifaklarda herkes birbirinin telaşına nazaran hareket edecektir. Bunun sorun oluşturacak bir başlık olacağı kanaatinde değiliz” diyor.

“Güvenli ortam sağlanırsa dönsünler”

Gelecek Partisi kurmayları sığınmacıların dönüşü için Esad idaresiyle görüşme konusunda partilerin uzlaşıp uzlaşamayacağına ait, “Biz de inançlı ortam sağlanırsa dönmelerini istiyoruz ve buna masadan hiçbir parti karşı çıkmaz” değerlendirmesini yapıyor.

Saadet Partililer de “Aşılamayacak bir şey olacağı kanaatinde değiliz, hatta daha ileri derecede bir ittifak olacağını düşünüyoruz” görüşünü paylaşıyor.

“Baskın seçime hazırız”

Gelecek Partililer, baskın seçim ihtimaline ait “Böyle bir durumda birer hafta içinde karar verilmesi gerekir. Fakat o süreçte de kriz çıkmaz. Tartışmalar kesinlikle olur ancak 6’lı masa kendi esnekliğini buldu” yorumunu yaparken CHP kaynakları da “Seçimi yarın yaparlarsa biz de yarına hazır oluruz” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.