AKP’den Yunanistan Başbakanı Miçotakis’e reaksiyon

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik kelamlarına reaksiyon gösterdi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik kelamlarına toplumsal medya hesabından reaksiyon gösterdi. Çelik yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı:

* Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in bir sefer daha Cumhurbaşkanımız Sn @RTErdogan’ı maksat almasını kınıyoruz. Miçotakis’in Türkiye’nin “yeni Osmanlıcı revizyonist fantezileri canlandırmak” peşinde olduğunu söylemesi, kendi hukuksuz siyasetlerini örtmek için kullandığı bir kelamdır.

* Yayılmacı ve saldırgan politikayı Miçotakis takip etmektedir. Miçotakis, maksimalist Doğu Akdeniz siyaseti ile bölge barış ve istikrarını tehdit etmektedir.

* Miçotakis, yüz ölçümü 10 kilometrekare olan, Anadolu’ya 2 kilometre, Yunan ana karasına ise 580 kilometre uzaklıkta olan bir adanın 40 bin kilometrekare genişliğinde kıta sahanlığı olduğu tezini savunmaktadır. Saldırgan ve yayılmacı siyaset budur.

* Meis Adası’nın kendisinden 4 bin kat daha fazla deniz alanına sahip olduğu tezi memleketler arası hukuka terstir. Bu türlü fantastik bir savı olan Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in “yayılmacılık” teziyle Sn Cumhurbaşkanımız @RTErdogan’ı maksat alması ise trajikomiktir.

* Yunanistan’ın birkaç milyar euroluk borcunu dahi ödemekte zorlanan Miçotakis idaresinin, ülkesinin silahlanma bütçesini 5 kat artırması Yunanistan’ın barışçıl hedeflere sahip olmayıp Doğu Akdeniz’de saldırgan siyaset takip ettiğini tüm dünyaya göstermektedir.

* Yunan muhalefeti, ülkenin yabancı ülkelerin askeri üssüne dönüştüğü gerçeğine dikkat çekmektedir. Miçotakis’e bildirimiz, Türk diplomasisinden kaçıp ülkesini 3. devletlerin garnizonuna çevirmesinin Yunanistan’ın hiçbir sıkıntısını çözmeyeceğini görmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.